Jaká jsou rizika obezity a jak je setřást? Existují hned 2 řešení
Sbohem, kila navíc! Postavte se obezitě a nedovolte, aby se k vám vrátila. Rizika, která vám kvůli ní hrozí, totiž rozhodně řešit nechcete.

Jaká jsou nejčastější zdravotní rizika obezity?
Pokud vy nebo někdo z vašeho blízkého okolí trpí obezitou, měl by se mít na pozoru. Zdaleka nejde jen o „mindráky“ z korpulentní postavy či shánění nadměrných velikostí oblečení. Jde o to nejcennější. Vaše zdraví.
Přetrvávající obezita s sebou podle slov výživového poradce Jiřího Skály nese zdravotní rizika jako:
- diabetes mellitus II. typu,
- kardiovaskulární onemocnění, kam patří
- hypertenze neboli vysoký krevní tlak,
- ischemická choroba srdeční,
- infarkt myokardu,
- cévní mozkové příhody,
- poruchy srdečního rytmu,
- křečové žíly na nohou,
- ortopedické problémy (degenerativní nemoci zejména nosných kloubů),
- urologické nádory (prostaty, ledvin),
- žaludeční střevní a jaterní onemocnění (pálení žáhy, zánět žlučníku, ztukovatění jater),
- kožní problémy (ekzémy a plísně, strie, celulitida),
- spánková apnoe.
Výživný seznam, co říkáte? Fyzickými obtížemi navíc nekončí. Postihnout vás totiž může i deprese nebo minimálně psychická nepohoda. A i ta umí napáchat spoustu škod. Začíná přitom nenápadně. V situacích, kdy nemůžete vyjít bez zadýchání či zastávky schody, nestačíte dítěti či vnoučeti na procházce a při představě rodinného výletu do lanového centra nebo jiného sportovně-zábavního parku na vás jdou mrákoty. Pak nedopnete oblíbené džíny. Kamarádka utrousí, že dort ke kávě byste mohli pro jednou vynechat a psychika začne pracovat.
Obezita vs. nadváha. Kdy už se vás rizika obezity přímo dotýkají?
Nenechte se mýlit. Pokud jste prostorově výraznější, tak či tak vás mohou dohnat rizika, která z kil navíc pramení. Při obezitě máte však vyšší šanci, že už jste některou z „položek“ seznamu výše získali. Jak zjistit, že už se vás obezita týká? „Záleží na množství a procentuálním zastoupení tuku v těle a na způsobu jeho rozložení,“ vysvětluje výživový poradce Jiří Skála. Tuk totiž určuje stupeň obezity. „V případě, že známe procenta tuku v těle, můžeme zohlednit i BMI. To ale jinak znevýhodňuje osoby, které mají více svalové hmoty,“ rozvádí výživový specialista.
BMI obezita x BMI nadváha
25 – 29,9 = BMI v pásmu nadváhy.
Proletělo vám hlavou slůvko 'uf', protože máte pouze nadváhu? „Nyní se ještě nemusíte tolik obávat zdravotních důsledků, ovšem nadváha je považována za předstupeň obezity,“ varuje Jiří Skála.
Více než 30 = BMI obezity.
Více než 40 = BMI tzv. morbidní obezity.
Neznáte svoje BMI? Spočítejte si ho snadno s pomocí BMI kalkulačky.

Co dál? Změřte si pas! V případě zvýšených hodnot obvodu pasu – u žen více než 88 cm a u mužů více než 102 cm – se jedná o postavu typu „jablko“, u které se objevuje výrazně vyšší výskyt zdravotních obtíží. „Jde o tzv. abdominální typ obezity, která s sebou nese vyšší riziko vzniku metabolických a oběhových komplikací kvůli rozložení viscerálního tuku převážně v oblasti břicha,“ říká výživový poradce Jiří Skála a doplňuje, že zvýšená úmrtnost při zvyšujícím se BMI jde především na vrub diabetu, kardiovaskulárním onemocněním, onemocnění žlučníku a některých typů nádorů.
2 řešení, díky kterým se rizikům obezity vyhnete
1. Změna životního stylu
Pokud jste odhodláni setřást kila navíc svépomocí, změna životního stylu je pro vás jasnou volbou. Jak na to? „V první řadě je třeba upravit stravovací návyky a pohybové zvyklosti,“ radí výživový poradce.
Úprava jídelníčku a dodržování pitného režimu
Nemusíte čekat na pondělí nebo nový měsíc. Vyrazte si pro jídelníček na hubnutí hned. Nakupte čerstvé potraviny – zeleninu, ovoce, kvalitní maso a ryby, mléčné produkty, luštěniny, celozrnné přílohy a začněte pravidelně zdravě jíst, nebo zkuste předem sestavený dietní plán, který pro vás připravili naši zkušení výživoví poradci. Ti s vámi navíc vstup do dietního režimu rádi proberou, pokud máte jakékoli nejasnosti.
S úpravou jídelníčku úzce souvisí pitný režim. Lehký oběd – třeba lososa s cuketou – se opravdu nehodí zapíjet skleničkou slazené limonády nebo džusu. Přečtěte si, kolik a které druhy nápojů pít v našem souhrnném článku o pitném režimu.
Vhodná pohybová aktivita
Buďte aktivní, kde se dá a jak vám váš zdravotní stav dovolí. „Při obezitě se doporučuje cyklický pohyb převážně aerobního typu, při kterém dochází ke štěpení tuků,“ říká odborník na výživu a osobní trenér Jiří Skála.
Hýbat byste se měli tak dlouho, abyste při jedné aktivitě spálili cca 800 kJ, což odpovídá 40 minutám chůze rychlostí 5–6 km/hod. „Výkon trvající méně než 40 minut nemá z hlediska redukce zvláštní význam. Optimální doba cvičení je proto 40–60 minut, a to 3–5x týdně,“ upřesňuje odborník.
Nezapomeňte aerobní aktivitu doplnit tzv. vyrovnávacím cvičením, a to především posilovacími cviky pro celkové zpevnění těla, zvýšení poměru aktivní tělesné hmoty vůči tukové složce a zvýšení bazálního metabolismu. V praxi si tedy můžete 3x týdně dopřát svižnější procházku a 2x týdně posílit tělo účinnými cviky. S těmi vám rád poradí zkušený trenér, fyzioterapeut nebo můžete zkusit pohledat na YouTube či Instagramu, kde je cvičící inspirace habaděj. Věřte ale, že individuální přístup trenéra, i kdybyste si měli zaplatit jen jedinou hodinu cvičení, vám dá mnohem víc.
Cvičení aerobního charakteru v kombinaci se silovým tréninkem vám nastartuje metabolismus, sníží srdečně-cévní rizika obezity a zabrání nechtěnému úbytku svalové hmoty v průběhu hubnutí. Navíc se budete díky produkci endorfinů neboli „hormonů štěstí“ cítit skvěle.
Co začít cvičit při obezitě?
Doporučené aktivity při obezitě:
- chůze a turistika,
- nordic walking,
- jogging,
- plavání,
- jízda na kole/rotopedu,
- vhodné posilovací cvičení na hubnutí (např. cviky na břicho).
Nevhodné pohybové aktivity při obezitě:
Pokud jste obézní, měli byste se vyhnout veškerým sportům, při kterých dochází k poskokům a následným dopadům. Mezi tyto sporty řadíme:
- volejbal,
- tenis,
- běh po tvrdém povrchu,
- step-aerobic, apod.
„Je třeba mít na paměti, že tělo osoby trpící obezitou je přetěžováno vlastní vahou. Není vhodné proto klouby a vazy zatěžovat ještě nevhodnou pohybovou aktivitou,“ varuje Jiří Skála.
Jak neztratit motivaci? V průběhu hubnutí byste na sobě měli pozorovat změny, které vás poženou dál. Výživový specialista doporučuje také sledovat antropometrické ukazatele (např. obvod pasu nebo poměr pas/boky) a pravidelně zařazovat kontrolní vyšetření stanovující podíl aktivní tělesné hmoty a tuku v těle. S měřením vám může pomoci jedno z našich kontaktních center. Doma se však nevažte častěji než 1x týdně. Je možné, že budete hubnout skokově, což znamená, že některé dny neztratíte ani deko, jiné pak půjdou kila dolů snáz.
Velmi důležitá je i psychická podpora okolí. Prozraďte svým blízkým, o co se snažíte. Uvidíte, že i jejich reakce vás popostrčí blíž k vysněnému cíli, a díky nim zhubnete i těch posledních 5 kilogramů.
2. Kognitivně-behaviorální terapie
Nedaří se vám zhubnout změnou životního stylu? Pak může pomoci ještě odbornější cesta. „Dalším prostředkem léčby obezity je tzv. kognitivně-behaviorální terapie. Využívá se po celém světě již od 60. let a jejím hlavním cílem je změnit celkový postoj k hubnutí,“ představuje další variantu řešení obezity Jiří Skála. Je tedy třeba nejprve přenastavit hlavu, aby byla schopna tělu co možná nejefektivněji pomoci.
„Jako behaviorální faktory se při terapii definují nevhodné stravovací a pohybové návyky, které jsou častou příčinou onemocnění a je třeba je změnit. Kognitivní psychologie se pak zabývá myšlením. V tomto případě terapie pracuje s celkovým postojem k hubnutí a léčbě,“ vysvětluje výživový poradce a dodává, že prakticky se terapie zaměřuje především na vytyčení reálných cílů a odstranění tzv. černobílého vidění, které často nastupuje například, když pacient nedosáhne cíle. Necítí pak potřebu v léčbě pokračovat a vrací se k původním návykům.
Nevíte, jak s hubnutím začít? Kontaktujte naše výživové poradce e-mailem, v online chatu nebo telefonicky. Proberete vaši konkrétní situaci a společně najdete řešení. A to zdarma.
Autor
Jiří SkálaVýživový poradce a kondiční trenér v jedné osobě. Zodpovědně rozšiřuje náš sortiment o nové produkty a píše články z oblasti zdravého životního stylu.
Autor
Nikola NevečeřalováPro zdravý jídelníček a pravidelný pohyb má ten správný zápal. Je aktivní nejen v životě, ale i v našem blogu, kde se můžete inspirovat jejími články.

Potřebujete poradit?
Začněte výpočtem BMI
Během chvilky se dozvíte, jak jste na tom s nadváhou.
Prodejní místa
Produkty si můžete zakoupit také u našich vybraných partnerů

Keto svět jako na dlani. Ve vašem e-mailu.
Recepty, novinky a tajné akce.
Nebojte, žádný spam a všeho s mírou.