Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
  • AKCE – Extra sleva 15 % na všechny výhodné balíčky! Platí do neděle 3. 7. Zhubněte efektivně a s chutí! Slevový kód: VYHODNE15

Plováček - Výhodné balíčky

Syndrom vyhoření: Nehrozí i vám? Jak proti němu bojovat

Mladá žena sedí u počítače a je nešťastná.

Pociťujete neustálý stres, jste pořád unavená a bez nálady? Nebaví vás koníčky, nemáte sílu na sport a práce vám už dávno nepřináší uspokojení? Pak jste kandidátka na syndrom vyhoření. A pokud nechcete, abyste skutečně vyhořela, je načase s tím něco udělat!

Syndrom vyhoření je stav úplného vyčerpání a nezájmu o věci, které vás dříve bavily, což vede ve finále k poklesu pracovního výkonu. Psychologové popisují tento stav jako konečné stádium chronického stresu, který v případě, že ho včas neřešíte, může mít katastrofální následky na psychické i fyzické zdraví. Vyhoření totiž vede k cynismu, pocitům méněcennosti a neschopnosti se radovat z běžných věcí.

Jak poznáte, že se vás to týká?

Vyhoření nepřijde ze dne na den. Přichází pomalu a zákeřně, kdy zažíváte během dne nadměrné vytížení a taky stres. Postupně vás přestává bavit všechno od práce až přes koníčky, a dokonce i rodina. Přichází rezignace a máte pocit, že lepší už to nebude. Pokud zažíváte něco podobného, měla byste se zastavit a udělat radikální řez. Jedině tak nevyhoříte docela. Vyhoření neboli burnout není žádný med, vyhořet totiž znamená rezignovat na život. A dostat se nahoru není tak snadné.

Stres, nebo vyhoření?

Být ve stresu ještě neznamená, že vás postihne syndrom vyhoření. Ovšem pokud zažíváte permanentní stres, vyhoření vám hrozí. Zkuste si uvědomit, jak na tom jste. Pokud máte pocit, že jste neustále pod tlakem, je ještě šance dostat vše pod kontrolu. Musíte ale zabrzdit a dát tělu to, co potřebuje. Když jste vyhořelá, pokusy dobít se bohužel nestačí. Pocity beznaděje a prázdnoty přetrvávají. Ovšem vyhoření je postupný proces, který přichází plíživě v podobě výstražných blikajících kontrolek. Ty vám říkají, že se něco děje a že byste tyhle varovné signály neměla ignorovat. Kromě únavy vás může bolet často hlava, záda nebo svaly, špatně spíte nebo se změnily vaše stravovací návyky. Co s tím můžete udělat?

Recept na to, jak nevyhořet

Odborníci doporučují, abyste se pokusila o změnu každodenních aktivit, a to pomocí relaxačních rituálů.

  • Proteinové smoothie jako rychlá vydatná snídaně | KetoDietVstávejte ráno o patnáct minut dříve a věnujte čas navíc třeba meditaci, čtení něčěho inspirativního nebo pořádné snídani. Nezapomínejte, že součástí kvalitní snídaně by měly být komplexní sacharidy v kombinaci s bílkovinami. Pozor na rychlé a rafinované cukry, které vaši náladu rozhodně nezlepší. Proteiny zařazujte do jídelníčku během celého dne, díky jejich nedostatku můžete trpět nejen špatnou náladou, ale taky začít tloustnout. Bílkoviny totiž úspěšně usměrňují hladinu cukru v krvi. A chcete-li skutečně rychlou snídani nebo svačinku, dopřejte si proteinové smoothie.

  • Naučte se odpočívat. Pokud tělo signalizuje, že byste měla zvolnit, vypněte telefon, počítač a běžte se projít, zaběhat si nebo zajděte ke kamarádce.

  • Nastavte si svoje vlastní hranice, naučte se říkat „ne“ i lidem, kterým jste až doposud říkala pořád ano. A to i členům rodiny! Nejdůležitější jste vy sama.

  • Najděte si nepracovní aktivity po práci. Buďte kreativní, kreativita je silný prostředek a mocný bojovník proti syndromu vyhoření. Naučte se něco nového, nebo oprašte koníček, kterému jste se věnovala před deseti lety a pak ho nechala. Důležité pouze je, že to nesmí být činnost, která je totožná s vaším zaměstnáním!

  • Neizolujte se. Je jasné, že když na vás všechno padá, chtěla byste být hlavně sama, ale samota nepomáhá, naopak vyhoření zhoršuje. Obklopte se rodinou, přáteli, mluvte s nimi o tom, co cítíte a bez obav je požádejte o pomoc.
  • Přehodnoťte svoje priority. Syndrom vyhoření je signál, že něco podstatného je ve vašem životě špatně. Opravdu je nutné zůstávat v zaměstnání, které vám bere energii a kde se cítíte mizerně? Rozhoďte sítě a hledejte si něco jiného. Máte-li něčeho po krk, skončete s tím.

 

Autor: aši

Fotografie: KetoDiet, Depositphotos

 

Předchozí článek: Jak nepřibrat, když pracujete na směny? Zkuste tipy výživové poradkyně

Tenhle článek stojí za sdílení!

Podpora

Potřebujete poradit?

Obraťte se na naše zákaznické oddělení. Jsme vám k dispozici.

Prodejní místa

KetoDiet produkty si můžete zakoupit i u vybraných partnerů.

Mapa prodejen

Mějte přehled

Přihlaste se k našemu newsletteru a o všem budete vědět jako první.

Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů