BMI kalkulačka prozradí, jak je na tom vaše tělo

Jaká je vaše optimální váha? Zjistěte to jednoduše pomocí naší BMI kalkulačky. Stačí zadat údaje pro výpočet BMI a máte výsledek. Pro boj s nadváhou vám doporučíme vhodný dietní plán. Spočítejte to nadbytečným kilům.

Spočítejte si BMI index

1120
100225
30250
Pro přesnější výsledky doplňte
40150
60160

BMI kalkulátor může odhalit zdravotní rizika

Kalkulátor BMI je jednoduchý nástroj, který vám může udělat velkou službu. Zjistí, jaká je hodnota vašeho BMI. Poznáte tak, zda máte ideální tělesnou váhu vůči své výšce. Hodnoty mimo optimální rozsah mohou upozorňovat na možné zdravotní komplikace.
KetoDiet knoflík pro BMI kalkulátor

BMI tabulka

Mějte s pomocí přehledných tabulek povědomí o své hodnotě BMI.

BMITyp nadváhy
< 18,5podváha
18,5–24,9optimální váha
25,0–29,9nadváha
30,0 ≤obezita
BMI tabulka - hodnoty indexu BMI u mužů a žen

Co znamenají hodnoty BMI

Často odpovídáme na dotaz, jaká je zdravá váha. Termín „zdravá váha” a její definice oficiálně neexistuje. Nicméně při hodnotách BMI v rozmezí 18,5–24,9 je vaše tělesná váha v intervalu, který nazýváme jako optimální váha, a to vzhledem k vaší výšce.

Co na vás „práskne” BMI index

Index tělesné hmotnosti neboli Body Mass Index může být vodítkem při určování vaší ideální váhy. Napoví vám, jak jste na tom se svou váhou v poměru ke své výšce. Samotné BMI ale k určení vypovídajících výsledků nestačí.

KetoDiet knoflík pro BMI kalkulačku

Proč je lepší v BMI kalkulačce vyplnit také obvod pasu a boků?

BMI výpočet je pouze orientačním ukazatelem. Dokáže nastínit, zda má člověk podváhu, optimální váhu, nebo nadváhu. Protože ale nezohledňuje další faktory, nelze se jím bezhlavě řídit. Rozhodující je složení vašeho těla, tedy kolik tuku a aktivní svalové hmoty v těle máte.

Důležitým ukazatelem je především tuk v oblasti pasu a boků. Poměr těchto hodnot neboli WHR index slouží k určení břišní obezity. Ta je silně spojená s břišním tukem, zejména však s útrobním (VFA). Podívejte se, co je WHR index a proč je důležité ho do výpočtu přidat.

WHR - poměr mezi obvodem pasu a boků - odhalí riziko obezity

Viscerální tuk (VFA)

Vnitřní útrobní tuk je biochemicky aktivní. Svou aktivitou má negativní vliv na celý organismus. Funkcí připomíná žlázu s vnitřní sekrecí, která vypouští do těla škodlivé látky.

  • Tyto látky poškozují imunitní systém a mohou způsobit chronické záněty nebo rakovinu.
  • Přebytkem viscerálního tuku dochází ke zpomalení metabolismu, což má za následek přibírání na hmotnosti.
  • Poškozeny jsou i inzulínové receptory, dojde k inzulínové rezistenci. Následně vzniká onemocnění diabetes mellitus 2. typu.
  • Útrobní tuk se také významně podílí na zvyšování hladiny cholesterolu. Jeho tukové buňky snadněji pronikají do krve než ty z podkožního tuku.

Určitou míru viscerálního tuku je nejsnadnější zjistit pomocí antropometrických měření obvodu pasu a poměru obvodů pas/boky. K hromadění tuku v této oblasti jsou náchylnější muži.

Díky obvodu pasu a boků dokážeme zjistit:

  • Jaký typ postavy máte.
  • Jestli vás ohrožuje strašák jménem viscerální tuk.
  • Zda vám hrozí zdravotní rizika, případně jaká (vyšší náchylnost k civilizačním onemocněním jako jsou vysoký krevní tlak, diabetes, ateroskleróza a infarkt myokardu).

ABSI – Index tvaru těla

ABSI – A BODY SHAPE INDEX – je daleko přesnější než všeobecně používaný index BMI. ABSI totiž zohledňuje také obvod pasu. Může také informovat o množství VFA (viscerálního) tuku v těle. Dokáže odlišit, do jaké míry se na tělesné hmotnosti podílí tuk a do jaké svaly. Díky tomu může tento index určit míru rizika onemocnění na nemoci spojené s obezitou.
ABSI - index tvaru těla - odhalí množství viscerálního tuku v těle

Věděli jste, že?

Podle Světové zdravotnické organizace mají lidé s postavou ve tvaru jablka (výrazně větší obvod břicha než boků) mnohem větší zdravotní rizika než lidé s postavou ve tvaru hrušky (širší boky než pas).

Vzorec pro výpočet BMI

Kalkulačku do ruky. Své BMI vypočítáte tak, že svou hmotnost v kilogramech vydělíte svou výškou v metrech umocněnou na druhou. Že mluvíme jako Einstein? Pojďme si to ukázat na jednoduchém příkladu:

Žena ve věku 34 let měří 164 cm a váží 82 kg. Výpočet jejího BMI je následující:

BMI = 82 / 1,64² = 30,5Hodnota BMI 30,5 napovídá, že žena trpí nadváhou. Doporučili bychom dietní plán INTENSE.

Výpočet BMI u dětí podle věku

Věk je zásadním faktorem výpočtu BMI u dětí a mládeže. Mějte na paměti, že doporučené hodnoty z kalkulačky nejsou v dětském věku klíčové. Při posouzení obezity dětí je vhodné pracovat s percentilovými grafy. Dokonce i mezi dospělými nad 18 let se najdou výjimky, u kterých hodnota Body Mass Indexu poněkud zkresluje realitu.

Jedná se zpravidla o silové sportovce a těhotné ženy. Dva lidé se stejnou hodnotou BMI mohou mít naprosto jinak tvarované tělo.

Pokud vám naše kalkulačka BMI sděluje výsledky, se kterými se neztotožňujete, obraťte se na naši výživovou poradnu. Společně rozeberete výsledky vašeho BMI indexu a zjistíte možná úskalí. Rádi se vám budeme věnovat individuálně.

Dietní plány KetoDiet

Pro všechny z vás, kteří se snaží bojovat s nadbytečnými kilogramy, jsme připravili 3 snadné dietní plány, které vám pomohou dodržovat pravidelnost v jídelníčku a provedou vás od začátku až do konce hubnutím s proteinovou dietou.

KetoDiet knoflík - výsledky BMI kalkulačky doporučí dietní plán
Prohlédnout dietní plány

Podívejte se, jaké dávají naši zákazníci recenze na keto dietu.

Otázky a odpovědi k BMI:

Co je BMI?

BMI neboli Body Mass Index je vyjádřením vztahu mezi tělesnou hmotností a výškou jedince.

Jaký je vzorec pro výpočet BMI?

Výpočet BMI je hmotnost člověka v kilogramech dělená výškou v metrech umocněnou na druhou.

Vzorec pro výpočet BMI = hmotnost (kg) / (výška v metrech)².

Jak závisí BMI na věku?

Hodnoty BMI podle věku nejsou relevantní. Základní metrický vzorec u dospělých nezohledňuje věk ani pohlaví. Důležitou roli hrají tyto faktory pouze u dětí.

Jaká je ideální váha?

Ideální váha je určena hodnotou Body Mass Indexu, zkráceně BMI, upřesněná pomocí indexu poměru pasu a boků, zkráceně WHR.

Co je WHR?

WHR je zkratka pro anglický termín waist–hip ratio. Jedná se o poměr mezi obvodem pasu a obvodem boků. Vzorec pro výpočet WHR = obvod pasu / obvod boků.

Co získám kombinací BMI a WHR?

Doplněním výpočtu BMI o údaj poměru pasu a boků (WHR) získáte výrazně přesnější výsledek a lépe odhalíte riziko obezity.

Keto svět jako na dlani. Ve vašem e-⁠mailu.

Recepty, novinky a tajné akce.

Nebojte, žádný spam a všeho s mírou.

Odesláním e-⁠mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů