Hubnutí po padesátce
Vyzkoušeli jste všechno možné, ale stále se vám nedaří zhubnout? Máte složitější podmínky, protože jste v pokročilejším věku, a zároveň trpíte pohybovým omezením, které vašemu hubnutí hází klacky pod nohy? Proteinová dieta vám pomůže hubnout v pohodlí domova, zdravou a bezpečnou cestou.

Proteinová dieta v pokročilém věku
Proteinová dieta vytváří takové podmínky, aby tělo využilo uložené nadbytečné tuky a zredukovalo samo celkovou nadváhu. Je založena na ketóze, přirozeném stavu, při kterém se naše tělo „živí“ téměř výhradně svým vlastním uloženým tukem. Dochází k ní tehdy, když omezíme ve svém jídelníčku příjem všech sacharidů (jednoduchých cukrů i komplexních sacharidů) na minimum.

„Protože mi s vyšším věkem přibyly i zdravotní problémy, potřebovala jsem něco konečně udělat se svou nadváhou. Už jsem to bohužel nemohla řešit pohybem. Slyšela jsem, že má oblíbená zpěvačka Petra Janů zhubla s KetoDiet. Rozhodla jsem se ji tedy také vyzkoušet. Přes počáteční nedůvěru jsem nakonec žasla. Kila šla rychle dolů, jídla mi chutnala, i když jsem měla občas chuť na knedlíky! Ale vydržela jsem! Všem, kteří nemohou hubnutí porazit sportem stejně jako já, vřele keto dietu doporučuji!“
Milada, 61 let
Hubnout se dá v každém věku
Hubnout se opravdu dá v každém věku. Výmluvy, že na hubnutí už nemáme ten správný věk, nám nepomohou. Ve třiceti se hubne sice snáze než v padesáti, ale ani v tomto věku neházejte flintu do žita. Zkuste v sobě najít pevnou vůli a odhodlání.
Co se děje s tělem po padesátce
- výrazné změny pohybového aparátu
- zpomalený metabolismus
- snížená produkce estrogenu u žen ovlivňuje distribuci a ukládání vápníku (riziko osteoporózy)
- hormonální změny u žen (mají vliv na zvýšené ukládání tuků)
- zdravotní problémy spojené s metabolickým syndromem u mužů
- vyšší riziko infarktu
Pijte jako Dán, ale vodu!
Pitný režim je velmi důležitý jak ve dvaceti, tak v šedesáti, a nezáleží na tom, zda se právě snažíte zhubnout, nebo ne. V pokročilém věku ale slábne pocit žízně, proto je dodržování pitného režimu mnohdy složité.
Denně bychom měli vypít zhruba 2–3 l tekutin – vodu, slabý černý čaj, bylinkové čaje, ale i neslazené vody.

Jak poskládat svůj jídelníček
Pokud jste někdy nějaký ten kilogram navíc řešili hladověním, je to to nejhorší, co jste mohli udělat. Ani omezení pouze na saláty a na nízkotučné potraviny není tou správnou volbou. Naše tělo energii jednoduše potřebuje. Správný zdravý jídelníček by měl vypadat následovně:
- jíst menší porce cca 5× denně,
- nepodceňovat snídani (nastartuje metabolismus),
- vynechat hutné omáčky, bílé pečivo, knedlíky a těstoviny,
- vybírat si kvalitní potraviny,
- jíst ryby, ořechy, lněné semínko a podobně.

Doplňujte minerální látky
Mezi nejčastější minerální látky, které nám v pokročilém věku chybí, patří železo, zinek, vápník a jód.
Železo: libové maso, luštěniny, zeleninu, občas vaječný žloutek, jednou měsíčně je vhodné jíst pokrm z drůbežích jater.
Vápník: 2–3 porce mléčných výrobků nebo ořechů a semínek denně.
Zinek: červené maso, dostatek celozrnných obilnin, mléčných výrobků, ořechů a semínek.
Cukru se vyhněte obloukem
Jíte rádi sladké? Opatrně s ním! Pokud se do krve naráz uvolní velké množství cukrů, zvýší se hladina krevního cukru, která pak i rychle klesne z vysokých hodnot do nízkých. Tento výkyv vnímáme jako pocit hladu, který nás žene zpátky k lednici nebo k talíři s další porcí. Často velmi nezdravé.

Úbytek svalů může znamenat problémy
Se vzrůstajícím věkem je bohužel spojený i úbytek svalů. Svalová hmota se ztrácí a je velmi důležité si ji udržovat pravidelným pohybem. Svaly zvyšují bazální metabolismus. To znamená, že s větším množstvím svalů budete spalovat více energie pro jejich udržení, i když nevykonávají činnost. A tak si můžete dopřát i o něco více jídla.
S pohybem se hubne lépe
Pravidelný pohyb vám zlepší náladu a budete se cítit lépe.
Sporty vhodné v pokročilém věku:
- aquaerobic
- nordic walking
- rehabilitační cvičení
- dlouhé procházky
- speciální cvičení pro 50+
- cviky na břicho
Ne každý má ale možnost věnovat se v pokročilejším věku pohybovým aktivitám. Nejčastěji je to z důvodu určitého zdravotního omezení. Ani v takovém případě by to neměla být výmluva, že „takhle ale nejde zhubnout“. Vyberte si jen jinou cestu a zohledněte své zdravotní omezení.