Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
  • AKCE – Sleva až 40 % na produkty v zeleném! Platí do neděle 21. 8. nebo do vyprodání zásob. Dejte výprodeji zelenou!

Plováček - Zelená výprodej 2

O proteinové dietě

„Proteinová dieta, ketodieta, ketonová dieta, ketogenní dieta, bílkovinná nebo bílkovinová dieta.“

Pod všemi uvedenými názvy se skrývá totéž. Nenechte se proto zmást, pokud uvidíte jednou KetoDiet jako proteinovou dietu a podruhé jako bílkovinovou, obojí je správně.

S tímto velmi známým způsobem redukce nadváhy a obezity přišel v 70. letech 20. století americký profesor George. L. Blackburn. Dlouhá léta působil na Harvardově univerzitě a zkoumal nejen způsob, jakým naše tělo spaluje tuky, ale detailně se zajímal o zásadní problémy týkající se výživy, zdravého životního stylu, prevence zhoubných onemocnění a vlivů na vhodné stravovací návyky a chuti ke cvičení.

Princip proteinové diety

Úbytek kilogramů při proteinové dietě zajišťuje stav zvaný ketóza, který ve vašem těle nastane tehdy, když snížíte příjem sacharidů na minimum. Ketóza totiž vašemu tělu umožní cíleně spalovat uložené tuky. Proto je hubnutí s proteinovou dietou efektivní a bezpečné a na rozdíl od jiných způsobů hubnutí vám nehrozí, že přijdete o svalovou hmotu. Za ochranu svalů vděčíte pravidelnému přísunu dostatečného množství bílkovin obsažených například v proteinových jídlech a nápojích KetoDiet.

Kvalitní bílkoviny, vitamíny a minerály

A právě z proteinových jídel, která vám kromě vyváženého poměru živočišných a rostlinných bílkovin dodají také potřebné vitamíny a minerály, jejichž množství přesně odpovídá náročným kritériím, zeleniny a zdravých tuků se bude skládat váš nový dietní jídelníček.

Proteinová jídla a nápoje KetoDiet jsou téměř všechna bez lepku a protože obsahují snížené množství sacharidů, můžete si je dopřát také, pokud se stravujete v tzv. „Low Carb“ režimu.

Naše proteinová jídla vyrábíme podle vlastních receptur přímo v České republice, a to v moderním závodě, který splňuje legislativní požadavky přísných norem ČSN EN ISO 22000:2006, ČSN EN ISO 9001:2009 a HACCP.

3 kroky proteinové diety

Proteinová dieta je rozdělena do 3 kroků, které jsou všechny stejně dlouhé.

Díky prvnímu kroku nejprve nastartujete metabolismus a začnete znatelně hubnout, ve druhém se i nadále odbourávají tukové zásoby a v posledním kroku se připravujete na návrat k běžné vyvážené stravě.

Abyste si novou hmotnost udrželi i po skončení dietního plánu a předešli obávanému jojo efektu, je velmi důležité projít všemi třemi kroky. Vaše tělo bude díky nim připraveno na pozvolný návrat ke zdravému racionálnímu jídelníčku. V něm budete postupně navyšovat obsah sacharidů tak, aby si na ně vaše opět zvyklo a umělo s nimi pracovat.

3_kroky_krok_1.png

1. krok

Rychlé hubnutí

5 KetoDiet jídel/nápojů na den
+ až 500 g povolené zeleniny
+ zdravé tuky

3_kroky_krok_2.png

2. krok

Stále hubnete

4 KetoDiet jídla/nápoje
+ 1 běžné bílkovinové jídlo na den nebo 1 porce KetoLife Low Carb hotové jídlo
+ až 500 g povolené zeleniny a vybrané druhy ovoce
+ zdravé tuky

3_kroky_krok_3.png

3. krok

Návrat k racionálnímu jídelníčku

2 KetoDiet jídla/nápoje
+ 3 běžná bílkovinová jídla na den nebo produkty KetoLife 
+ až 500 g povolené zeleniny a vybrané druhy ovoce
+ zdravé tuky

Více o 3 krocích

Dietní plány proteinové diety

Než se do svého hubnutí a keto diety pustíte, vyberete si jeden ze tří dietních plánů KetoDiet podle toho, jak vysokou máte nadváhu.

  • Dietní plán BASIC trvá 3x 2 týdny a je určen těm z vás, které trápí jen pár kilogramů navíc.
  • Dietní plán MEDIUM trvá 3x 3 týdny a poradí si s vaší střední nadváhou.
  • Dietní plán INTENSE trvá 3x 4 týdny a umí zatočit i s výraznější nadváhou.

Pokud budete hubnout z opravdu vysoké nadváhy či obezity, obraťte se před začátkem diety na naše výživové poradkyně, které se nastavení vašeho dietního plánu budou věnovat individuálně a ochotně vám poradí.

A pokud si stále nejste jistí, který z dietních plánů zvolit, je tu pro vás kalkulačka dietního plánu.

Vyberte si svůj dietní plán

Jak to v těle z hlediska výživy funguje?

Pojďte se nyní trochu blíže podívat na to, které živiny naše tělo ke svému správnému fungování potřebuje a jak je využívá. Existují 3 druhy živin, bílkoviny (neboli proteiny), tuky a sacharidy.

Víte, kolik sacharidů obsahuje váš každodenní jídelníček a jak se běžné stravování liší od jídelníčku při proteinové dietě?

Běžné stravování

Správný poměr živin ve vašem běžném jídelníčku podle obecných doporučení odpovídá poměru 50-60 % sacharidů, 20-30 % tuků a 20 % bílkovin.

bezne_stravovani_sacharidy.jpg

Sacharidy

Sacharidy jsou primárním a současně nejjednodušším zdrojem energie. Naše tělo má totiž s jejich zpracováním nejméně „práce“. Existují sacharidy komplexní neboli složené obsažené například v luštěninách či celozrnném pečivu, které bychom měli upřednostnit, protože nemají tak velký vliv na hladinu cukru v krvi jako sacharidy jednoduché, které naopak hladinu cukru v krvi výrazně navyšují. Ty najdete v bílém pečivu nebo sladkostech.

bezne_stravovani_tuky.jpg

Tuky

Tuky jsou velmi důležité pro správnou hormonální činnost. Pokud jich máte ve svém jídelníčku nedostatek, možná cítíte, že se vám horší pleť nebo lámou vlasy. Tuky totiž ovlivňují právě kvalitu nehtů, vlasů i pokožky. Nemáme ale na mysli to, že máte začít jíst více smažených jídel. Svému tělu dopřejte kvalitní tuky z masa, sýrů, másla, olejů, avokáda, semínek a oříšků.

Tuky zařaďte do jídelníčku ve vyváženém poměru 1:1:1. Rovnoměrně by měly být zastoupeny:

  • nasycené mastné kyseliny, které jsou obsaženy v mase, sádle, másle, kokosovém tuku nebo sýrech,
  • nenasycené mastné kyseliny, které najdete v rostlinných olejích, semínkách a oříšcích,
  • a omega 3 a 6 mastné kyseliny, na které nejčastěji narazíme v rybách nebo i v lněném semínku.
bezne_stravovani_bilkoviny.jpg

Bílkoviny

Hlavní úlohou bílkovin je ochrana svalové hmoty, ale umí vás také zasytit. Bílkoviny pomáhají tvořit každou buňku v těle (aminokyseliny v nich obsažené jsou považovány za základní stavební jednotky), takže bez nich tělo nedokáže správně fungovat.

Avšak bílkoviny často v běžném jídelníčku chybí. Možná se domníváte, že když sníte 100 g kuřecího masa, svému tělu dodáte také 100 g bílkovin, ale není tomu tak. Ve 100 g kuřecího masa je obsaženo 22 g bílkovin, ale optimální denní příjem bílkovin je i několikanásobně vyšší. Nedostatek bílkovin se může projevit únavou, ale také dalšími zdravotními problémy.

„ Věděli jste, že spousta z vás za den nesní ani polovinu množství bílkovin, které potřebuje?“
bezne_stravovani_modry_box_ikona.png

Když se podíváte na poměr živin v běžném jídelníčku, sacharidy v něm převažují. Praxe posledních let ale ukazuje, že díky změně životního stylu, kdy všichni permanentně nestíhají a nemají dostatek času na to, aby do svého každodenního režimu zařadili i pohybovou aktivitu, není možné veškerou energii ze snězených sacharidů využít. Proto si pak vaše tělo tvoří stále více tukových zásob a vy tloustnete. Většina výživových poradců se tak začala přiklánět k doporučení množství sacharidů v jídelníčku snížit.

Proteinová dieta

proteinova_dieta_img.png

Když se pustíte do proteinové diety, poměr bílkovin, tuků a sacharidů se mění. V proteinové dietě bude váš jídelníček obsahovat snížené množství sacharidů – v 1. kroku cca 30 - 50 g denně, ve 2. kroku přibližně 50 g sacharidů na den. Tím se vám lehce upraví metabolismus a vaše tělo se brzy dostane do ketózy. Ve 3. kroku již postupně přidáváme sacharidy na cca 80 g za den a dochází tak ke stabilizaci vaší hmotnosti.

Doporučená denní dávka bílkovin se pohybuje v rozmezí 0,8-1,3 g bílkovin na 1 kilogram vaší ideální hmotnosti. Proto se nemusíte bát, že byste se bílkovinami obsaženými v proteinových jídlech „předávkovali“. S pěti proteinovými jídly KetoDiet denně přijme vaše tělo cca 90 g bílkovin. Abyste věděli, co v jednotlivých krocích diety jíst, sestavili jsme pro vás vzorový keto jídelníček.

V jednotlivých krocích dietního plánu si kromě sníženého obsahu sacharidů a poctivé dávky bílkovin dopřáváte také zdravé tuky. A to v podobě kvalitních olejů, ořechů a semínek. V 1. kroku budete jíst cca 105 g tuků za den, protože v úvodu diety snížíte sacharidy opravdu na minimum, a tak je potřeba doplnit o něco více energie. V dalších krocích se pak pohybujete kolem 95 g tuku denně a této hranice se můžete držet dlouhodobě.

Při návratu k běžnému vyváženému stravování si pak dávejte velký pozor na to, abyste sacharidy ve svém jídelníčku navyšovali postupně a abyste se úspěšně vyhýbali skrytým cukrům. Ty se totiž objevují i v potravinách, ve kterých byste je možná vůbec nečekali.

Přečtěte si v našem článku, které to jsou >>

Proč přibíráte?

Víte, co se stane, když ze svého každodenního jídla získáte mnohem víc energie, než jste schopni využít nebo uskladnit jako glykogen (= energetická rezerva ve svalech a játrech)? Tedy když jíte mnohem víc, než potřebujete? Je to jednoduché. Vaše tělo si tuto přebytečnou energii ukládá ve formě tuku na tzv. horší časy. Proto ty nevzhledné pneumatiky kolem pasu, pomerančová kůže na stehnech, vysoké hodnoty viscerálního tuku, a tím i vyšší riziko nejrůznějších onemocnění.

Zhubněte jednoduše a bezpečně

Keto dieta pomůže vašemu tělu vytvořit správné podmínky proto, aby své uložené nadbytečné tuky mohlo samo přirozeně zredukovat a vy se tak konečně zbavili své nadváhy. A to se vám podaří hlavně díky ketóze.

Co je ketóza?

Ketóza je stav, při kterém se bude vaše tělo „živit“ téměř výhradně svým vlastním uloženým tukem.

Dochází k ní tehdy, když ve svém jídelníčku omezíte příjem všech sacharidů (i všech cukrů, protože ty mezi sacharidy patří) na minimum. Obvykle se uvádí hodnota pod 50 g sacharidů za den, ale každé tělo funguje trochu jinak, proto tohle číslo berte pouze jako orientační. U někoho bude vyšší, u jiného naopak nižší. A aby se u vás ketóza správně nastartovala, v 1. kroku KetoDiet budete jíst cca 35 - 50 g sacharidů denně.

Jak poznáte, že jste v ketóze?

Ketóza v těle nastává zpravidla 2-4 dny od zahájení diety, kdy začnete jako zdroj energie místo sacharidů využívat tuky. Že jste v ketóze poznáte většinou tak, že vám ubývají kilogramy i centimetry, cítíte se dobře, plni energie a nemáte hlad.

Pokud si nejste jistí, že u vás ketóza probíhá (ručička na váze stále neklesá), můžete se zkusit „otestovat“ pomocí diagnostických proužků na analýzu moči (např. KetoPhan), protože právě v moči (a v krvi) můžete přítomnost ketolátek zjistit.

Jelikož ale hladina ketolátek v těle v průběhu dne kolísá a proužky nerozeznají všechny ketolátky, ale pouze acetoacetát, diagnostika nemusí být přesná. Navíc zabarvení proužku a dokonce ani množství ketonů v krvi rychlost vašeho hubnutí neovlivní. Dejte raději na své pocity.


„ Díky ketóze najde vaše tělo náhradní palivo.“

gallery.jpg

vhodnost_proteinove_diety_ikona.png

Je pro vás proteinová dieta vhodná?

Je čistě na vás, zda se do proteinové diety pustíte. Existuje ale jedna zásadní podmínka a tou je reálná nadváha či obezita. Ketóza není pro naše tělo žádným nepřirozeným stavem, je na ni připravený, ale pokud se potýkáte s určitým zdravotním problémem ze seznamu kontraindikací, kam patří například cukrovka, potíže s vnitřními orgány, nebo pokud jste budoucí maminka či ještě kojíte, doporučujeme se poohlédnout po jiném způsobu hubnutí.

Seznam kontraindikací

Potřebujete poradit?

Máte-li nějaké pochybnosti o tom, jestli je pro vás proteinová dieta vhodná, poraďte se s lékařem nebo s našimi zkušenými výživovými poradkyněmi v online chatu, který vidíte v pravém dolním rohu obrazovky, nebo na:

+420 734 182 718 poradna@ketodiet.cz

Spoustu užitečných rad a informací naleznete také v Častých dotazech.

Nyní máte o proteinové dietě spoustu informací.

Pustíte se s námi do hubnutí?

Chci si vybrat dietní plán

Podpora

Potřebujete poradit?

Obraťte se na naše zákaznické oddělení. Jsme vám k dispozici.

Prodejní místa

KetoDiet produkty si můžete zakoupit i u vybraných partnerů.

Mapa prodejen

Mějte přehled

Přihlaste se k našemu newsletteru a o všem budete vědět jako první.

Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů