🟢 Zhubněte do léta včas se slevou až 30 %. Každý den navíc odměna pro vás. Jen do neděle.

Jak po keto dietě znovu nepřibrat?

Několik týdnů jste s námi hubli. Nemuseli jste přemýšlet nad skladbou jídelníčku, vaření nebylo povinností, ale bonusem, kila šla dolů. A co teď, po dietě?  

Nemějte strach. S dietním plánem jste ztratili nadbytečná kila a zároveň našli způsob, jak se ke svému tělu chovat lépe. Nevracejte se proto ke starým zvykům. Z redukčního do vyváženého jídelníčku přecházejte postupně. 

Pro jistotu pro vás máme pár rad, jak si štíhlé křivky udržet i po dietě. 

Jak se vyhnout jojo efektu

7 tipů, jak se vyhnout jojo efektu po keto dietě 

Jojo efekt znamená opakované zvýšení hmotnosti, které přichází většinou po skončení diety. Jojo efektu se při dodržování těchto pravidel zaručeně vyhnete. 

Jak se vyhnout jojo efektu – 14 nejlepších low carb potravin

1. Nepřeháním to se sacharidy 

Jednou z cest, jak se vyvarovat přemíry sacharidů, je přejít po dietě na low carb jídelníček (nízkosacharidový). V jeho průběhu denně přijímáte od 50 do 150 g sacharidů. Sladké potraviny plné sacharidů nahradíte potravinami bohatými na bílkoviny a tuky. 

Pro inspiraci jsme pro vás sepsali seznam 14 nejlepších low carb potravin.  

2. Hlídám si dostatek bílkovin 

Pomohly vám zhubnout, tak na ně teď přece nezanevřete! Proteiny jsou naše základní stavební jednotky. Kromě toho, že umí opravdu pořádně zasytit, vám taky pomáhají chránit a budovat svalovou hmotu a lépe regenerovat. Bez nich to nepůjde.  

I s proteiny na vás myslíme. Mrkněte na nejlepší zdroje bílkovin, ať víte, po čem sáhnout.  

3. Zdravé tuky jsou samozřejmostí 

Z průběhu hubnutí víte, že tuky nejsou nepřítelem, ale parťákem. Tedy ne hranolky, koblihy, levné čokolády a nejrůznější sušenky, ale ty zdravé tuky jako ořechy, semínka, kvalitní mořské ryby nebo třeba avokádo. Kromě energie vám dodají i zdraví prospěšné látky. 

Na našem blogu najdete článek o tom, které zdravé tuky zařadit do jídelníčku. 

Jak se vyhnout jojo efektu – hlídejte si množství a kvalitu jídla

4. Hlídám si množství a kvalitu jídla 

Určitě znáte tvrzení, že „obal prodává”. Nenechte se zlákat hezkým obrázkem nebo vtipným sloganem na balení. Mnohem důležitější je složení potravin. Sledujte a porovnávejte tabulku výživového složení, která vám pomůže rozklíčovat nutriční kvalitu.   

5. Dodržuji pitný režim 

Obecně platí, že na každý 1 kilogram byste měli vypít 30–40 ml vody denně. Pijte průběžně po celý den. Čistá voda by měla být základem vašeho pitného režimu i po dietě. Ochutit ji můžete některým z našich nápojů bez cukru, ovocem nebo bylinkami.  

Podívejte se na pitný režim přehledně. 

6. Na skleničku? Ne, děkuji 

I když tuhle pravdu leckdo nechce slyšet, alkohol do zdravého jídelníčku opravdu nepatří. Jeho zrádnost není pouze v množství cukru. Kalorická hodnota alkoholu je výrazně vyšší než u sacharidů. Občasnou sklenku suchého vína vám tělo odpustí, pravidelnou ale ne. 

Jak se vyhnout jojo efektu – pravidelně sportujte

7. Sportuji. A to pravidelně 

Pohyb ke zdravému životnímu stylu neodmyslitelně patří. Důležité je vybrat správný sport, zaměřit se na techniku a vytrvat. Naše sportovní desatero pro vás sestavili profesionální trenéři. Je to takový tahák pro všechny, kdo se chtějí hýbat. Držte se ho!  

Vzorový jídelníček po dietě

Snídaně
1 krajíček žitného chleba (50 g) nebo 1 plátek mrkvového chleba, 1 balení Lučiny (80 g), mix zeleniny 100 g (okurka, cherry rajčata, ledový salát apod.)  


Svačina
1 kelímek jogurtu řeckého typu (150 g) nebo low carb kaše, mix ovoce 100 g (jahody, borůvky, maliny), mix ořechů (vrchovatá hrst 50 g) 


Oběd
Pečený losos s cuketou a jogurtovým dipem, brambory vařené ve slupce (100 g) nebo risoni s krevetami 


Svačina
1 kelímek sýru cottage, mix ořechů (vrchovatá hrst 50 g) nebo low carb tyčinka 


Večeře
Vaječná omeleta (frittata) ze 2 vajec, cuketa, paprika, žampiony, 2 lžíce olivového oleje 

Jak se vyhnout jojo efektu – vzorový jídelníček po dietě

Často se nás ptáte:

Musím jíst i po ukončení diety každý den keto produkty? 

Nemusíte. Naše jídla a nápoje berte po skončení diety jako zdravější alternativu potravin plných sacharidů. Občas (2–3krát denně) si jimi můžete zpestřit jídelníček, doplní vám potřebné bílkoviny

Kdy si můžu dietní plán zopakovat? 

Pokud vám hubnutí s námi vyhovovalo a chcete se do něj pustit ještě jednou, samozřejmě můžete. Mezi skončením prvního dietního plánu a začátkem druhého si dejte pauzu minimálně 6 měsíců

Jaké mám užívat doplňky stravy? 

V prvé řadě je potřeba zmínit, že základem všeho by měl být pestrý a vyvážený jídelníček s dostatkem ovoce, zeleniny, bílkovin a dalších živin. Nicméně pokud příjem vitamínů a minerálních látek z každodenní stravy nestačí, je vhodné sáhnout po doplňcích stravy a chybějící živiny doplnit. 

Podívejte se na seznam vhodných doplňků stravy. 

Můžu občas zhřešit a dát si něco nezdravého? 

Ano! Možná znáte pravidlo 80/20. Když 80 % svého energetického příjmu složíte z nutričně bohatých potravin, zbylých 20 % patří malým hříchům (zmrzlině, oblíbenému burgeru, sklence vína apod.). Snadné a přitom funkční! 

Jak správně vypočítám svůj denní kalorický příjem? 

Abyste dokázali vypočítat svůj kalorický příjem, musíte znát dvě proměnné – hodnotu bazálního metabolismucelkový energetický výdej. V našem článku o kalorickém příjmu vám vysvětlíme, jak se k těmto hodnotám doberete. 

Jak se vyhnout jojo efektu – výživová poradna KetoDiet

Jsme tu pro vás i po dietě 

KetoDiet není doživotní dieta, ale odrazový můstek. Když spolu s námi najdete rovnováhu ve svém jídelníčku, najdete i své spokojené a zdravé já.  

Naše výživové poradkyně znáte z průběhu dietního plánu. Jsou tu pro vás i po něm a rády poradí. Zvedněte telefon, sedněte ke klávesnici a nebojte se zeptat. 

+420 234 726 926 Po–Pá: 8.00–16.00 hod.
poradna@ketodiet.cz
Online chat v pravém dolním rohu webové stránky Po–Pá: 8.00–16.00 hod.

Vhodné doplňky stravy 

Za předpokladu, že je vaše strava vyvážená, pestrá a bohatá na všechny potřebné živiny, budou bohatě stačit tyto výživové doplňky: 

Omega-3 mastné kyseliny  

Vzhledem k tomu, že Česká republika nedisponuje mořem a nejlepším zdrojem omega-3 jsou mořské ryby, je velice vhodné je přijímat alespoň jako doplněk stravy, a to buď ve formě tekuté nebo v kapslích. Omega-3 mastné kyseliny: 

  • mají protizánětlivé účinky,  
  • pomáhají regulovat hladinu tuků v krvi,  
  • omezují srážlivost krevních destiček,  
  • snižují výskyt srdečních onemocnění, 
  • podílí se na správném fungování mozku. 

Vitamín D3  

Hlavním zdrojem vitamínu D3 je sluneční záření. Bohužel žijeme v oblasti, kdy k nám obzvláště v podzimních a zimních měsících neproudí tolik slunečních paprsků, kolik bychom pro tvorbu D3 potřebovali. Ukazuje se, že nedostatek vitamínu D může mít vliv na řadu civilizačních chorob, jako jsou některé nádory, cukrovka, obezita, onemocnění srdce a cév, psychická a psychiatrická onemocnění nebo i neurologická onemocnění. V poslední době se rovněž nedostatek vitamínu D často spojuje s narušením imunity a větší náchylností k virovým onemocněním. Alespoň na podzim a v zimě bychom nad doplněním D3 neměli váhat.  

Multivitamín 

Vyplatí se pořídit zejména tehdy, pokud sportujete. Při sportu potřeba jednotlivých mikroživin výrazně roste, jelikož je naše tělo ztrácí (důvodem je pot, moč, vyšší výdej energie). Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro mnoho funkcí těla, včetně správné regenerace. Kvalitní multivitamín musí obsahovat všechny důležité prvky, které tělo potřebuje, a to ve správných poměrech a formách.