KetoDiet Flash sale 25 %

Rychlá sleva 25 %

Platí na vše kromě Akcí a Stay fit. Kód: FLASH25

Jít nakupovat

Ketóza

Vaše tělo začne přednostně spalovat tuky, díky tomu budete hubnout a dostanete se do tzv. ketózy. Kdy se tak stane? 

Když se pustíte do proteinové diety. A víte, co přesně to „dostat se do ketózy“ znamená? Abyste získali jasnější představu o tom, co se s vaším tělem při nízkosacharidovém stravování děje, čtěte dál. 

Co je to ketóza? 

Nutriční ketóza je stav, při kterém se vám zvýší hladina tzv. ketolátek v krvi. Dochází k ní tehdy, když tělo místo sacharidů (glukózy) začne využívat jako zdroj energie vlastní tukové zásoby. 

Vše o ketóze a ketonech v moči

Jak ketóza v těle vzniká?

Když svůj jídelníček změníte na nízkosacharidový, z vašich tukových zásob se začnou uvolňovat mastné kyseliny. Ty se dostanou do jater, kde proběhne jejich přeměna na ketolátky (tzv. ketogeneze). A právě ketolátky neboli ketony pak tvoří nový zdroj energie pro svaly a mozek. Dá se s nadsázkou říci, že játra mastné kyseliny tělu „předžvýkají“

Do ketózy se dostanete úpravou jídelníčku

Platí zde jednoduchá rovnice. Pokud ve svém jídelníčku snížíte obsah sacharidů na minimum, dostanete se do ketózy. Co znamená na minimum? Jezte maximálně 50 g sacharidů denně. Pak u vás nastane změna metabolismu, na základě které si vaše tělo jako primární zdroj energie zvolí místo sacharidů právě tuky. 

„Zjednodušeně řečeno se vaše tělo začne živit z uložených tukových zásob a vy hubnete.“ 

Snadnou cestou, jak si správně upravit jídelníček tak, aby se vaše tělo dostalo do ketózy hned v prvních 2–4 dnech, je proteinová dieta KetoDiet. Od samého začátku dietního plánu totiž jíte speciálně nutričně upravená jídla se: 

  • sníženým obsahem sacharidů tak, abyste v ketóze i setrvávali,  
  • zvýšeným obsahem bílkovin (= proteinů, které ochrání vaše svaly),  
  • a vyváženým poměrem vitamínů a minerálů. 

Společně s proteinovými jídly si každý den dopřejete velkou porci povolené zeleniny, která vám dodá dostatek vlákniny. Zapomínat byste neměli ani na zdravé tuky, jako jsou například kvalitní oleje, avokádo nebo nejrůznější ořechy. 

Jak poznáte, že jste v ketóze?

Už jsem v ketóze? 

Jak poznáte, že u vás nastala ketóza? Dejte na své pocity. Měli byste zaznamenávat:

  • úbytek kilogramů a centimetrů na obvodech,
  • příliv energie
  • žádný hlad.

Může se stát, že vám několik dnů po sobě nezmizí ani jediný centimetr. Vaše tělo hubne ve vlnách, proto se neměřte každý den, ale pravidelně třeba jednou týdně.  

Ketony v moči 

Kdyby vás ale pocit, že u vás ketóza neprobíhá, neopouštěl, můžete vyzkoušet diagnostické proužky pro analýzu moči (např. KetoPhan), které koupíte v každé dobré lékárně. Ketony se vyplavují do krve a moči, a právě tam je tedy možné je zjistit. Myslete ale na to, že hladina ketonů v moči v průběhu dne kolísá, takže výsledek nemusí být 100% přesný. 

Diagnostické proužky navíc nepoznají všechny ketolátky, ale jen acetoacetát. Výsledek tak nemusí odpovídat ani množství ketonů v krvi. Množství ketonů v krvi a v moči také nezávisí jen na rychlosti jejich tvorby, ale i na rychlosti jejich odbourávání. Pokud vám tedy proužek nezrůžoví, vůbec to nemusí znamenat, že nejste v ketóze. Mimo to intenzita zabarvení proužku, a dokonce ani množství ketonů v krvi rychlost vašeho hubnutí neovlivní

Nejenže hubnete, v ketóze se snižují i zdravotní rizika 

Ketóza může mít také příznivý dopad na průběh některých onemocnění, a to například na snížení hladiny cukru v krvi, ale také cholesterolu. U osob v ketóze se obvykle snižuje hladina LDL cholesterolu (toho „špatného“) a zvyšuje se hladina HDL cholesterolu (toho „dobrého“). 

Keto dieta má obvykle dobrý vliv i na kvalitu pleti, pomáhá řešit potíže s otoky, s lymfatickým oběhem, a dokonce zlepšuje stav celulitidy.“ 

Nepleťte si ketózu s ketoacidózou 

Pokud jste se již někde setkali s tvrzením, že ketóza ohrožuje váš život, pak si můžete být téměř jistí, že si dotyčný plete nutriční ketózu s nebezpečnou diabetickou ketoacidózou. Ketoacidóza vzniká pouze u osob, které nejsou samy schopny produkovat inzulin, hormon, který mimo jiné brzdí výrobu ketonů – tedy u diabetiků (obvykle I. typu, ale i velmi rozvinutého II. typu). Hladiny ketonů se tak dostávají za kritickou mez, což je pro daného člověka velice nebezpečné. 

Ketóza je pro tělo zcela přirozený stav.

Je ketóza bezpečná? 

Často se ptáte, zda při keto diet netrpí játra a ledviny. Jedná se o tzv. čisticí orgány. Pomáhají z těla vyloučit škodlivé látky, které vznikají mimo jiné i při odbourávání tuků. Ketóza je pro tělo zcela přirozený stav. Játra a ledviny jsou k ní uzpůsobené, a pokud jsou zdravé, lehce si s ní poradí. 

„Obezita a nadváha představují pro JÁTRA a LEDVINY větší zátěž než ketóza.“ 

Naopak dlouhodobá nadváha či obezita může vašemu organismu způsobit daleko větší zátěž a možná zdravotní rizika do budoucna. Proto je důležité zbavit se nadváhy jednou provždy a ideální stabilní hmotnost si i díky novým stravovacím návykům udržovat. 

V ketóze nesetrvávejte dlouhodobě 

Po dobu 3 × 4 týdnů, což odpovídá dietnímu plánu Intense, budete hubnout bezpečně. Po této době můžete začít sacharidy v jídelníčku pozvolna navyšovat, pokud se nerozhodnete dodržovat low carb styl stravování. Plánujete-li zůstat v ketóze déle než 12 týdnů, poraďte se s našimi výživovými poradkyněmi, které se vám budou individuálně věnovat. 

Má ketóza nežádoucí účinky?

I když je ketóza pro tělo přirozeným stavem, může se při ní vyskytnout několik nežádoucích účinků. Které to jsou a jak na ně vyzrát? 

Slabost 

Hned v úvodních dnech proteinové diety tělo vyčerpá zásoby glykogenu uložené ve svalech a v játrech a společně s glykogenem se z těla uvolňuje i spousta vody. Organismus si také současně zvyká na nový jídelníček s minimálním obsahem sacharidů. Vzhledem k těmto změnám můžete pociťovat slabost, lehké nevolno až malátnost. Pokud se tak stane, dbejte na dostatečný pitný režim (2–3 l vody denně) a jezte každý den 500 g povolené zeleniny, kterou si můžete případně i lehce osolit. 

Častější močení 

S odvodněním organismu souvisí také potřeba neustále chodit „na malou“. A je to tak dobře. Tělo se zbavuje toxinů vznikajících při odbourávání tuků. I tento účinek ale obvykle odezní, jakmile tělo vyčerpá veškeré uložené zásoby glykogenu. Proto je velmi důležité po celou dobu diety dostatečně pít neslazené tekutiny (2–3 l vody denně). 

Sucho či kovová pachuť v ústech i pocit žízně 

Je to běžný vedlejší účinek vyvolaný zvýšenou hladinou ketonů. Konkrétně se jedná o aceton, který je z organismu vylučován dechem a močí. Pachuť nebo sucho v ústech spolehlivě zažehná žvýkačka bez cukru nebo čerstvé bylinky (například máta). 

Zácpa 

Pokud jste nebyli zvyklí mít ve svém jídelníčku doporučené denní množství vlákniny, může se stát, že se v počátku diety objeví zácpa. Té můžete ale předejít dostatečným pitným režimem, a to 2–3 l vody denně. Po pár dnech si váš trávicí systém na pravidelný příjem vlákniny zvykne a potíže odezní

Průjem 

Vzhledem k velké změně jídelníčku může krátkodobě přijít i opak zácpy, průjem. Ten se dostaví, když ve své stravě omezíte sacharidy, ale nezařadíte do ní zdravé tuky nebo je to jen pro vaše tělo tak významná změna, na kterou nepříjemně zareagovalo. Dopřejte si v tyto dny větší množství semínek, ořechů, avokáda, másla nebo kvalitních olejů. V případě potřeby sáhněte také po psylliu. Průjem by ale rozhodně neměl trvat delší dobu a pokud k tomu dojde, kontaktujte naši výživovou poradnu. 

Únava, hlad či bolest hlavy 

Pokud se váš jídelníček dříve skládal převážně z jídel s vysokým obsahem sacharidů a cukru, tělo potřebuje nějaký čas, aby si na nový způsob stravování zvyklo. Především v počátku diety – v době kdy se zbavujete „závislosti“ na cukru – vás tak kvůli radikálnímu snížení sacharidů může zaskočit hypoglykemie neboli pokles hladiny cukru v krvi. To znamená, že vás bude „honit mlsná“, můžete pociťovat hlad, únavu až lehké roztřesení. Dopřejte si kvalitní kávu, silnější čaj a výjimečně i 0,2 l coly light nebo coly zero. Na přetrvávající bolest hlavy můžete užít lehké analgetikum. 

Změny v menstruačním cyklu 

V průběhu prvních týdnů proteinové diety dochází k rychlému úbytku tuku, který je hormonálně aktivní a může tak u citlivých žen dojít ke změnám v menstruačním cyklu. Doplňujte proto každý den do jídelníčku zdravé tuky, např. ½ avokáda, hrst ořechů (vlašské, mandle atd.), 2 lžíce olivového, dýňového nebo kokosového oleje. Pokud vaše menstruace trvá neobvykle dlouho nebo je nepravidelná a během 2–3 měsíců se to nespraví, navštivte svého gynekologa. 

Svalové křeče 

V ojedinělých případech může v úvodních dnech proteinové diety změna jídelníčku způsobit i svalové křeče. Těm předejdete dodržováním pitného režimu, vypijte 2–3 l neslazených tekutin denně, a doplněním hořčíku. Spočítejte si svůj aktuální příjem hořčíku a o množství, které byste mohli do jídelníčku doplnit, se pak poraďte přímo v lékárně. 

Velmi výjimečně až vzácně se může objevit také nesnášenlivost proteinových jídel, zvracení nebo vyrážka. V takovém případě je potřeba dietní režim bez odkladu ukončit. 

Je pro mě ketóza vhodná? 

Může se také stát, že pro vás ketóza není vhodná. Pokud trpíte cukrovkou I. typu, máte potíže s vnitřními orgány, jste těhotná nebo se vás přímo dotýká další ze seznamu kontraindikací, zvažte jiný způsob hubnutí než proteinovou dietu, nebo se před jejím započetím poraďte s lékařem či s výživovým poradcem. 

Seznam kontraindikací

Nyní máte o ketóze spoustu informací. 

Pustíte se s námi do hubnutí? 

 

Chci si vybrat dietní plán

Časté otázky o ketóze

Co je ketóza? 

Nutriční ketóza je stav, při kterém se v těle zvýší hladina tzv. ketolátek v krvi. Dochází k ní tehdy, když tělo místo sacharidů (glukózy) začne využívat jako zdroj energie vlastní tukové zásoby

Jak se dostat do ketózy? 

Do ketózy se tělo dostane v momentě, kdy snížíte příjem sacharidů pod cca 50 g/den a dojde k vyčerpání glykogenových zásob, což může trvat 2–4 dny. 

Ketóza a umělá sladidla? 

Proteinové nápoje a jídla KetoDiet obsahují šetrná umělá sladidla, která jsou v legislativě EU schválená. Nezvyšují hladinu cukru v krvi a vaši ketózu neohrozí. 

Jak zjistím, že jsem v ketóze?

Pokud vám ubývají centimetry na obvodech, nadbytečné kilogramy, cítíte se plní energie a nepociťujete hlad, jste pravděpodobně v ketóze. Vyzkoušet můžete také indikátorové proužky pro analýzu moči. Ty ale nejsou spolehlivé. 100% jistotu získáte pouze rozborem z krve. 

Co znamenají ketony v moči?

Ketolátky jsou silné organické kyseliny, které vznikají v játrech. Patří mezi ně acetoacetát, kyselina β-hydroxymáselná a aceton. Pokud ve své stravě výrazně omezíte příjem sacharidů, přestává být pro váš organismus primárním zdrojem energie glukóza a nahrazují ji právě ketolátky. To se projeví zejména v krvi a také v moči, kde je ovšem možné zachytit pouze jednu z nich, a to acetoacetát. 

Jak ketóza v těle vzniká? 

Jakmile významně omezíte příjem sacharidů, vaše tuky se začnou štěpit a uvolňovat mastné kyseliny. Ty se v játrech přemění na ketolátky neboli ketony, z nichž tělo čerpá energii. Dochází ke stavu, kterému říkáme ketóza

Je ketóza nebezpečná? 

Ketóza je pro tělo přirozený stav. Pomáhá snižovat některá zdravotní rizika (např. pokles hladiny cukru v krvi). Bylo zjištěno, že dodržování ketogenní diety může snížit symptomy a zlepšit kognitivní (mozkové) funkce u některých případů Parkinsonovy a Alzheimerovy choroby. Přesto byste před začátkem diety měli znát svůj zdravotní stav a seznam kontraindikací

Co jíst při ketóze?

Základem stravy při ketogenní dietě jsou tuky, které by měly tvořit cca 60–70 % denního příjmu a měly by pocházet z kvalitních zdrojů. Zároveň mírně navýšíte příjem bílkovin, a to na 0,8–1,5 g na kilogram vaší ideální hmotnosti. Množství sacharidů za den by nemělo přesáhnout 50 g. Dbejte na dostatečný příjem vybraných druhů zeleniny, abyste pokryli dávku mikroživin. 

Za jak dlouho se dostane tělo do ketózy?

 Do ketózy se dostanete zpravidla po 2–4 dnech po vyčerpání glykogenových zásob. 

Jak zjistit přítomnost ketonů v moči?

Využít můžete speciální testovací proužky (KetoPhan, DiaPhan). Ty se po kontaktu s močí zbarví (cca za 1 minutu). Díky intenzitě zbarvení (růžová až fialová) můžete vizuálně zhodnotit stav ketolátek. Tento způsob je ovšem pouze orientační a neodpovídá přesné aktuální hladině ketonů v krvi. Z moči lze totiž zjistit přítomnost pouze jedné ketolátky (acetoacetátu) ze tří možných.