Sleva 25 % na proteinové nápoje KetoDiet

Sleva 25 % na proteinové nápoje

Platí na nezlevněné s kódem: 25DRINKY24D

Vyberte si

Ketóza

Když se pustíte do proteinové diety, vaše tělo začne přednostně spalovat tuky a vy budete hubnout. Může za to kombinace kalorického deficitu a ketózy. Zjistěte, co se s tělem při nízkosacharidovém stravování děje.

Co je to ketóza?

Nutriční ketóza je stav, při kterém se vám zvýší hladina tzv. ketolátek v těle. Dochází k ní tehdy, když tělo místo sacharidů (glukózy) začne využívat jako zdroj energie vlastní tukové zásoby.

O ketóze se tu dozvíte:

Žena na váze – při ketóze tělo čerpá energii z tukových zásob.

Jak ketóza v těle vzniká?

Změníte jídelníček na nízkosacharidový.

Z vašich tukových zásob se začnou uvolňovat mastné kyseliny.

Ty se dostanou do jater a přemění se na ketolátky (tzv. ketogeneze).

Tyto ketolátky neboli ketony tvoří nový zdroj energie pro svaly a částečně také pro mozek.

Žena jí proteinovou kaši – do ketózy se dostanete úpravou jídelníčku.

Do ketózy se dostanete úpravou jídelníčku

Pokud ve svém jídelníčku snížíte obsah sacharidů na minimum, dostanete se do ketózy. Co znamená na minimum? Jezte maximálně 50 g sacharidů denně. Pak u vás nastane změna metabolismu, na základě které si vaše tělo jako primární zdroj energie zvolí místo sacharidů právě tuky. 

Zjednodušeně řečeno se vaše tělo začne živit z uložených tukových zásob a vy začnete hubnout.

Snadnou cestou, jak si správně upravit jídelníček tak, aby se vaše tělo dostalo do ketózy hned v prvních 2–4 dnech, je proteinová dieta KetoDiet. Od samého začátku dietního plánu totiž jíte speciálně nutričně upravená jídla se: 

  • sníženým obsahem sacharidů tak, abyste v ketóze i setrvávali,  
  • zvýšeným obsahem bílkovin (= proteinů, které ochrání vaše svaly),  
  • a vyváženým poměrem vitamínů a minerálů

Společně s proteinovými jídly si každý den dopřejete velkou porci povolené zeleniny, která vám dodá dostatek vlákniny, a zdravých tuků, jako jsou například kvalitní oleje, avokádo nebo nejrůznější ořechy. 

Chcete upravit jídelníček a dostat se do ketózy?

Začněte vyplněním BMI kalkulačky. Dozvíte se, jak na tom vaše tělo je a zda potřebujete hubnout.

Vyplnit BMI kalkulačku

Exogenní ketony KetoDiet

Jak rychleji do ketózy?

Ketony tělu můžete dodat i zvenčí a urychlit tak nástup ketózy. Pomůžou vám exogenní ketony – doplněk stravy, který rozmícháte ve vodě. Hotový nápoj chutná po dračím ovoci

  • Ketony podpoří tvorbu ketolátek,
  • uspíší nástup ketózy,
  • pomůžou snížit nepříjemné pocity, které s přechodem do keto režimu můžou souviset (únavu, napětí v oblasti hlavy).

Prohlédnout ketony

Už jsem v ketóze?

Jak poznáte, že u vás nastala ketóza a optimálně hubnete? Dejte na své pocity. Měli byste zaznamenávat: 

úbytek kilogramů a centimetrů na obvodech,

příliv energie

žádný hlad.

Může se stát, že vám několik dnů po sobě nezmizí ani jediný centimetr. Vaše tělo hubne ve vlnách, proto se neměřte každý den, ale pravidelně třeba jednou týdně.

Žena v posilovně – ketóza je provázená přílivem energie.

Ketony v moči

Kdyby vás ale pocit, že u vás ketóza neprobíhá, neopouštěl, můžete vyzkoušet diagnostické proužky pro analýzu moči (např. KetoPhan), které koupíte v každé dobré lékárně. Ketony se vyplavují do krve a moči a právě v nich je tedy možné je zjistit. Myslete ale na to, že hladina ketonů v moči v průběhu dne kolísá, takže výsledek nemusí být 100% přesný. 

Diagnostické proužky navíc nepoznají všechny ketolátky, ale jen acetoacetát. Výsledek tak nemusí odpovídat ani množství ketonů v krvi. A množství ketonů v krvi a v moči také nezávisí jen na rychlosti jejich tvorby, ale i na rychlosti jejich odbourávání. Pokud vám tedy proužek nezrůžoví, vůbec to nemusí znamenat, že nejste v ketóze. Mimo to intenzita zabarvení proužku, a dokonce ani množství ketonů v krvi rychlost vašeho hubnutí neovlivní.

Nepleťte si ketózu s ketoacidózou

Pokud jste se již někde setkali s tvrzením, že ketóza ohrožuje váš život, pak si můžete být téměř jistí, že si dotyčný plete nutriční ketózu s nebezpečnou diabetickou ketoacidózou. Ketoacidóza vzniká pouze u osob, které nejsou samy schopny produkovat inzulín, hormon, který mimo jiné brzdí výrobu ketonů – tedy u diabetiků (obvykle I. typu, nebo velmi rozvinutého II. typu). Hladiny ketonů se tak dostávají za kritickou mez, což je pro daného člověka velice nebezpečné.

Žena s rukama na břiše – ketóza je bezpečná.

Je ketóza bezpečná?

Často se ptáte, zda při keto dietě netrpí játra a ledviny. Jedná se o tzv. čisticí orgány. Pomáhají z těla vyloučit škodlivé látky, které vznikají mimo jiné i při odbourávání tuků. Po určité období je ketóza pro tělo zcela přirozený stav. Játra a ledviny jsou k ní uzpůsobené a pokud jsou zdravé, lehce si s ní poradí.

Obezita a nadváha představují pro JÁTRA a LEDVINY větší zátěž než ketóza.

V ketóze nesetrvávejte dlouhodobě

Po dobu 3 × 4 týdnů, což odpovídá dietnímu plánu INTENSE budete hubnout bezpečně. Po této době můžete začít sacharidy v jídelníčku pozvolna navyšovat, pokud se nerozhodnete dodržovat low carb styl stravování dlouhodobě. Plánujete-li zůstat v ketóze déle než 12 týdnů, poraďte se s našimi výživovými poradkyněmi, které se vám budou individuálně věnovat. 

Má ketóza nežádoucí účinky?

I když je ketóza pro tělo přirozeným stavem, může se při ní vyskytnout několik nežádoucích účinků. Které to jsou a jak na ně vyzrát?

Slabost 

Hned v úvodních dnech proteinové diety tělo vyčerpá zásoby glykogenu uložené ve svalech a v játrech a společně s glykogenem se z těla uvolňuje i spousta vody. Organismus si také současně zvyká na nový jídelníček s minimálním obsahem sacharidů. Vzhledem k těmto změnám můžete pociťovat slabost, lehké nevolno až malátnost. Pokud se tak stane, dbejte na dostatečný pitný režim (2–3 l vody denně) a jezte každý den 500 g povolené zeleniny, kterou si můžete případně i lehce osolit.

Od nepříjemných stavů vám mohou ulevit také exogenní ketony, které usnadňují přechod do ketózy.

Častější močení 

S odvodněním organismu souvisí také potřeba neustále chodit „na malou“. A je to tak dobře. Tělo se zbavuje toxinů vznikajících při odbourávání tuků. I tento účinek ale obvykle odezní, jakmile tělo vyčerpá veškeré uložené zásoby glykogenu. Proto je velmi důležité po celou dobu diety dostatečně pít neslazené tekutiny (2–3 l vody denně).

Sucho či kovová pachuť v ústech i pocit žízně 

Je to běžný vedlejší účinek vyvolaný zvýšenou hladinou ketonů. Konkrétně se jedná o aceton, který je z organismu vylučován dechem a močí. Pachuť nebo sucho v ústech spolehlivě zažehná žvýkačka bez cukru nebo čerstvé bylinky (například máta).

Zácpa 

Pokud jste nebyli zvyklí mít ve svém jídelníčku doporučené denní množství vlákniny, může se stát, že se v počátku diety objeví zácpa. Té můžete ale předejít dostatečným pitným režimem, a to 2–3 l vody denně. Po pár dnech si váš trávicí systém na pravidelný příjem vlákniny zvykne a potíže odezní.

Průjem 

Vzhledem k velké změně jídelníčku může krátkodobě přijít i opak zácpy, průjem. Ten se dostaví, když ve své stravě omezíte sacharidy, ale nezařadíte do ní zdravé tuky nebo je to jen pro vaše tělo tak významná změna, na kterou nepříjemně zareagovalo. Dopřejte si v tyto dny větší množství semínek, ořechů, avokáda, másla nebo kvalitních olejů. V případě potřeby sáhněte také po psylliu. Průjem by ale rozhodně neměl trvat delší dobu a pokud k tomu dojde, kontaktujte naši výživovou poradnu.

Únava, hlad či bolest hlavy 

Pokud se váš jídelníček dříve skládal převážně z jídel s vysokým obsahem sacharidů a cukru, tělo potřebuje nějaký čas, aby si na nový způsob stravování zvyklo. Především v počátku diety – v době kdy se zbavujete „závislosti“ na cukru – vás tak kvůli radikálnímu snížení sacharidů může zaskočit hypoglykemie neboli pokles hladiny cukru v krvi. To znamená, že vás bude „honit mlsná“, můžete pociťovat hlad, únavu až lehké roztřesení. Dopřejte si kvalitní kávu, silnější čaj a výjimečně i 0,2 l coly light nebo coly zero. Na tlak v oblasti hlavy můžete tělu doplnit exogenní ketony.

Změny v menstruačním cyklu 

V průběhu prvních týdnů proteinové diety dochází k rychlému úbytku tuku, který je hormonálně aktivní a může tak u citlivých žen dojít ke změnám v menstruačním cyklu. Doplňujte proto každý den do jídelníčku zdravé tuky, např. ½ avokáda, hrst ořechů (vlašské, mandle atd.), 2 lžíce olivového, dýňového nebo kokosového oleje. Pokud vaše menstruace trvá neobvykle dlouho nebo je nepravidelná a během 2–3 měsíců se to nespraví, navštivte svého gynekologa.

Svalové křeče 

V ojedinělých případech může v úvodních dnech proteinové diety změna jídelníčku způsobit i svalové křeče. Těm předejdete dodržováním pitného režimu, vypijte 2–3 l neslazených tekutin denně, a doplněním hořčíku. Spočítejte si svůj aktuální příjem hořčíku a o množství, které byste mohli do jídelníčku doplnit, se pak poraďte přímo v lékárně.

Velmi výjimečně až vzácně se může objevit také nesnášenlivost proteinových jídel, zvracení nebo vyrážka. V takovém případě je potřeba dietní režim bez odkladu ukončit.

Je pro mě ketóza vhodná?

Může se také stát, že pro vás ketóza není vhodná. Pokud trpíte cukrovkou I. typu, máte potíže s vnitřními orgány, jste těhotná nebo se vás přímo dotýká další ze seznamu kontraindikací, zvažte jiný způsob hubnutí než proteinovou dietu, nebo se před jejím započetím poraďte s lékařem či s výživovým poradcem.

Seznam kontraindikací

Spočítejte si BMI index

Pro přesnější výsledky doplňte

Časté otázky o ketóze

Co je ketóza? 

Nutriční ketóza je stav, při kterém se v těle zvýší hladina tzv. ketolátek v krvi. Dochází k ní tehdy, když tělo místo sacharidů (glukózy) začne využívat jako zdroj energie vlastní tukové zásoby.

Jak se dostat do ketózy? 

Do ketózy se tělo dostane v momentě, kdy snížíte příjem sacharidů pod cca 50 g/den a dojde k vyčerpání glykogenových zásob, což může trvat 2–4 dny.

Ketóza a umělá sladidla

Proteinové nápoje a jídla KetoDiet obsahují šetrná umělá sladidla, která jsou v legislativě EU schválená. Nezvyšují hladinu cukru v krvi a vaši ketózu neohrozí.

Jak zjistím, že jsem v ketóze?

Pokud vám ubývají centimetry na obvodech, nadbytečné kilogramy, cítíte se plní energie a nepociťujete hlad, jste pravděpodobně v ketóze. Vyzkoušet můžete také indikátorové proužky pro analýzu moči. Ty ale nejsou spolehlivé. 100% jistotu získáte pouze rozborem z krve.

Co znamenají ketony v moči?

Ketolátky jsou silné organické kyseliny, které vznikají v játrech. Patří mezi ně acetoacetát, kyselina β-hydroxymáselná a aceton. Pokud ve své stravě výrazně omezíte příjem sacharidů, přestává být pro váš organismus primárním zdrojem energie glukóza a nahrazují ji právě ketolátky. To se projeví zejména v krvi a také v moči, kde je ovšem možné zachytit pouze jednu z nich, a to acetoacetát.

Jak ketóza v těle vzniká? 

Jakmile významně omezíte příjem sacharidů, vaše tuky se začnou štěpit a uvolňovat mastné kyseliny. Ty se v játrech přemění na ketolátky neboli ketony, z nichž tělo čerpá energii. Dochází ke stavu, kterému říkáme ketóza.

Je ketóza nebezpečná? 

Dočasná ketóza je pro tělo přirozený stav. Přesto byste před začátkem diety měli znát svůj zdravotní stav a seznam kontraindikací.

Co jíst při ketóze?

Základem stravy při ketogenní dietě jsou tuky, které by měly tvořit cca 60–70 % denního příjmu a měly by pocházet z kvalitních zdrojů. Zároveň mírně navýšíte příjem bílkovin, a to na 0,8–1,5 g na kilogram vaší ideální hmotnosti. Množství sacharidů za den by nemělo přesáhnout 50 g. Dbejte na dostatečný příjem vybraných druhů zeleniny, abyste pokryli dávku mikroživin.

Za jak dlouho se dostane tělo do ketózy?

Do ketózy se dostanete zpravidla po 2–4 dnech po vyčerpání glykogenových zásob.

Jak zjistit přítomnost ketonů v moči?

Využít můžete speciální testovací proužky (KetoPhan, DiaPhan). Ty se po kontaktu s močí zbarví (cca za 1 minutu). Díky intenzitě zbarvení (růžová až fialová) můžete vizuálně zhodnotit stav ketolátek. Tento způsob je ovšem pouze orientační a neodpovídá přesné aktuální hladině ketonů v krvi. Z moči lze totiž zjistit přítomnost pouze jedné ketolátky (acetoacetátu) ze tří možných.