Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Zjistěte, co je nízkosacharidová dieta.

Co je nízkosacharidová dieta a proč je tak oblíbená?

Nízkosacharidová dieta (známá také jako low carb dieta) je bezpečný a stále více oblíbený způsob, jak se přirozeně zbavit nadbytečných kilogramů. Její princip spočívá v tom, že ve svém jídelníčku snížíte příjem sacharidů.

Poradíme vám, jak začít s nízkosacharidovou dietou.

Nízkosacharidová dieta – jak začít?

Možná se chystáte nízkosacharidovou stravu vyzkoušet anebo zatím sbíráte informace o tom, jak by měl vlastně takový nízkosacharidový jídelníček vypadat. Pamatujte, že množství sacharidů by se mělo vejít do rozmezí přibližně 10 až 40 % z celkového energetického příjmu.

Přepočítáno na gramy – při nízkosacharidové dietě byste za den měli přijmout zhruba od 50 do 150 g sacharidů.

Poznejte, co jsou sacharidy.

Co jsou sacharidy?

Sacharidy patří spolu s bílkovinami a tuky mezi hlavní živiny (makroživiny). Slouží především jako zdroj energie. Jejich působení v organismu se však liší na základě jejich struktury. Podle počtu cukerných jednotek se dělí na monosacharidy (cukr v ovoci, med), disacharidy (řepný a třtinový cukr, mléčný cukr, sladový cukr) a polysacharidy (škrob – brambory, pečivo, těstoviny, luštěniny aj.)

Zjistěte víc o tom, co jsou cukry a sacharidy, v jakých potravinách je najdete a jak se v nich vyznat.

Druhy nízkosacharidové diety

Spektrum nízkosacharidové diety je poměrně široké, a to co se týče její interpretace i druhů. Nastíníme si dva, se kterými se pravděpodobně setkáte, pokud se o nízkosacharidové dietě chcete dozvědět víc:

Low carb high fat

Nízkosacharidová dieta, při níž je důraz kladen na tuky. Z celkového energetického příjmu jim patří 30–60 %. Zbytek náleží sacharidům a bílkovinám.

Low carb high protein

Jak už název napovídá, zde hrají hlavní roli bílkoviny (30–60 % celkového energetického příjmu). Tuky a sacharidy mezi sebe dělíte v poměru zhruba 20–30 %.

Pro koho je nízkosacharidová dieta vhodná?

Nízkosacharidová dieta není žádnou krátkodobou radikální dietou, ale spíš životním stylem. Během něho nejenže upravíte svůj stravovací režim (omezíte sacharidy a hlídáte si dostatečné množství bílkovin a zdravých tuků), ale v ideálním případě zařadíte pohyb, který je nezbytnou součástí zdravého životního stylu.

Nízkosacharidová dieta je skvělým řešením pro:

 • vás, kdo máte vysoké množství tělesného tuku a potřebujete zhubnout,
 • sportovce, jejichž sportovní výkon není primárně závislý na glykogenu.

Některé klinické studie prokázaly, že nízkosacharidová dieta může pomáhat osobám trpícím refluxní chorobou jícnu, Crohnovou nemocí či diabetem. Přejít na tento typ stravování by měly i maminky s těhotenskou cukrovkou.

Pro koho je nízkosacharidová dieta vhodná?
Co jíst při nízkosacharidové dietě

Co jíst při nízkosacharidové dietě

Občas je nízkosacharidová dieta prezentována jako způsob stravování, ze kterého byste měli sacharidy vyloučit úplně. Je třeba si uvědomit, že „low carb neznamená a nikdy neznamenalo no carb,” jak říká výživová poradkyně Martina Dvořáková.

5 kroků nízkosacharidové diety

Chcete-li přejít na nízkosacharidovou stravu, musíte:

 1. změnit svůj stravovací režim.
 2. Protože snížíte příjem sacharidů, měli byste úměrně tomu
 3. navýšit ve svém jídelníčku příjem bílkovin
 4. a zdravých tuků.
 5. S úpravou jídelníčku by měl jít ruku v ruce adekvátní pohyb.

Tabulka vhodných a nevhodných potravin v nízkosacharidové dietě

Sestavili jsme pro vás přehled potravin, které do takového jídelníčku patří, i těch, kterým byste se měli vyhnout.

Vhodné potraviny v nízkosacharidové stravě

Maso

Jeden z nejkvalitnějších zdrojů bílkovin.

Mořské plody a ryby

Zdroj bílkovin a zdravých tuků.

Zelenina

Bohatá na vlákninu, která zvyšuje pocit sytosti, což je skvělé především při hubnutí. U zeleniny je potřeba hlídat si množství sacharidů. Není totiž mrkev jako okurka. Napsali jsme pro vás článek, která zelenina patří do keto diety.

Bobulovité ovoce (lesní plody) a peckovité ovoce (švestky, třešně, broskve, nektarinky)

Tady zdviháme prst! Ovoce do nízkosacharidového jídelníčku zařadit sice můžete, ale přistupujte k němu jako k dezertu. Pro jistotu si v komplexu celého dne pohlídejte množství sacharidů.

Mléčné výrobky

(tvaroh, řecký bílý jogurt, máslo, smetana)

Tvrdé sýry

Doplní vápník a kvalitní bílkoviny.

Vejce

Skvělý zdroj kvalitních bílkovin s vysokou biologickou hodnotou, vitamínů a minerálů. Vejce můžete do svého jídelníčku zařadit i v průběhu keto diety.

Olivový olej

Do studené kuchyně patří ten za studena lisovaný, na tepelnou úpravu využijte olivový olej z pokrutin.

Avokádo

Zdroj vitamínů, minerálů a zdravých tuků, které mají protizánětlivý efekt a snižují hladinu celkového a LDL cholesterolu v krvi.1

Tofu

Skvělé do dietního jídelníčku, v keto dietě můžete tofu zařadit dokonce od 2. kroku dietního plánu.

Sója

Bohatá na bílkoviny, vitamíny a minerály.

Tempeh

Vysoké množství bílkovin, důležitá vláknina a navíc je dobře stravitelný.

Ořechy a ořechové směsi

Pozor, aby součástí směsi nebylo i sušené ovoce.

Semínka (lněná, konopná, chia)

Skvělá například na dochucení zeleninových salátů.

Avokádo je vhodné do nízkosacharidového jídelníčku.

1 Výživová specialistka a dietní koučka Martina Dvořáková radí: Avokádo neuchovávejte v lednici, ale nechte ho při pokojové teplotě 2–3 dny dozrát. Koupit se můžete i ready to eat avokádo, které je krásně zralé. Poznáte ho podle toho, že je trochu měkké.

Avokádo můžete využít na přípravu avokádové pomazánky, do zeleninových salátů nebo si připravit např. guacamole.

Nevhodné potraviny

 • veškeré jednoduché cukry (sladkosti, klasické cukrem slazené dezerty, polotovary)
 • přílohy s vysokým obsahem sacharidů:
  • těstoviny2
  • rýže
  • luštěniny
  • brambory a batáty
  • kuskus
  • bulgur
  • knedlíky
 • obiloviny a výrobky z nich včetně běžného pečiva3
 • slazené nápoje
 • alkohol4

2 Sáhnete-li po těstovinách s nízkým obsahem sacharidů, můžete si je dopřávat klidně denně, a to v dietním režimu i v tom nízkosacharidovém. Mrkněte do naší kategorie proteinových těstovin a vyberte si podle chuti.

3 Vynechání pečiva je častým důvodem toho, proč se spoustu lidí bojí pustit do hubnutí. Takové obavy jsou ale zbytečné. Pečivo můžete do svého jídelníčku zařadit klidně i v průběhu nízkosacharidového stravovacího režimu! Vybírejte to s nízkým obsahem sacharidů.

Připravte si domácí nízkosacharidový chléb.

Nízkosacharidový chléb – recept

Podle našeho receptu si můžete připravit domácí nízkosacharidový chléb. Nebudete potřebovat ani gram mouky. Kdybyste přece jen toužili péct z nízkosacharidové mouky, pak doporučujeme sáhnout po té mandlové, kokosové nebo třeba lněné, která má navíc vysoký obsah bílkovin.

V kategorii proteinové pečivo si můžete vybrat hned z několika druhů nízkosacharidového chleba, ale i nadýchané croissanty bez zbytečných cukrů.

Ochutnejte víno s téměř nulovým zbytkovým cukrem.

Víno s téměř nulovým zbytkovým cukrem

4 Alkohol obecně do diety nepatří. Po skončení dietního režimu se ale občas skleničkou vína s nízkým obsahem zbytkového cukru můžete odměnit. Skvělou volbou jsou naše cuvée – bílá suchá vína pocházející z moravských vinic. Exkluzivně pro KetoDiet je vytvořil sklepmistr Jiří Uherek, držitel zlaté medaile Salonu vín ČR 2020 a 2021.

Cuvée – Perlivé jakostní víno 2021

 • Obsahuje minimum zbytkového cukru: jen 0,2 g v jedné skleničce.
 • Má šťavnatou, ovocnou chuť, voní po broskvi a lučních květech.

Ochutnat víno

Nízkosacharidová dieta – jídelníček

Jídelníček pro nízkosacharidovou dietu si z povolených potravin můžete skládat sami. V tom případě uvítáte pomocníka v podobě kalorických tabulek nebo jiné podobné aplikace. Tam si zapíšete vše, co za daný den sníte a vypijete. Přehledně pak vidíte, kolik (nejen) sacharidů jste spořádali.

Další možností je vyzkoušet naše proteinová jídla a nápoje. Mají nízký obsah sacharidů a zároveň jsou bohatá na bílkoviny. Nemusíte nic vážit ani počítat. Zkrátka po čemkoliv sáhnete, to patří do nízkosacharidového jídelníčku.

Low carb těstoviny patří do jídelníčku nízkosacharidové diety.

Dietní plány pro efektivní hubnutí

Chcete-li hubnout s rychlými výsledky, vyberte si některý z našich dietních plánů. Spolehlivě nastartují vaše hubnutí. Pomohou vám vytvořit správné stravovací návyky. Přechod na nízkosacharidovou stravu pak bude plynulý a přirozený.

S dietním plánem BASIC zhubnete efektivně a rychle z nízké nadváhy díky proteinovým jídlům a nápojům. BASIC pro nízkou nadváhu Délka trvání je 3 × 2 týdny
S dietním plánem MEDIUM zhubnete efektivně a rychle ze střední nadváhy díky proteinovým jídlům a nápojům. MEDIUM pro střední nadváhu Délka trvání je 3 × 3 týdny
S dietním plánem INTENSE zhubnete efektivně a rychle z vysoké nadváhy díky proteinovým jídlům a nápojům. INTENSE pro vysokou nadváhu Délka trvání je 3 × 4 týdny

Vybrat dietní plán

S výběrem dietního plánu vám pomůže BMI kalkulačka.

S výběrem dietního plánu vám pomůže naše BMI kalkulačka.

BMI kalkulačka

Vyberte si potraviny do svého nízkosacharidového jídelníčku.

Nízkosacharidový jídelníček

Pokud chcete dietní plán vynechat a rovnou „najet” na nízkosacharidový jídelníček, pak si vyberte z našeho e-shopu to, co si vaše chutě žádají:

 • nízkosacharidové pečivo
 • proteinové těstoviny
 • low carb dezerty
 • nízkosacharidové snídaně
 • ready to go svačinky na cesty
 • hotová jídla bohatá na bílkoviny
 • a mnohé další

Můžete je kombinovat s běžnými low carb jídly a zpestřit si tak svůj jídelníček.

Prohlédnout e-shop

Nízkosacharidová dieta recepty

Inspirujte se našimi low carb recepty. Makroživiny jsme spočítali za vás! V detailu receptu tak vždy naleznete celkovou energetickou hodnotu daného jídla.

Nízkosacharidová snídaně

Nízkosacharidová snídaně – domácí granola Domácí granola Nízkosacharidová snídaně – tvarohový cheesecake Tvarohový cheesecake s malinami Nízkosacharidová snídaně – proteinová mléčná rýže Proteinová mléčná rýže

Nízkosacharidový oběd

Nízkosacharidový oběd – hovězí burger s koriandrem Hovězí burger s koriandrem Nízkosacharidový oběd – losos s cuketou Losos s cuketou a jogurtovým dipem Nízkosacharidový oběd – risoni s krevetami Risoni s krevetami

Nízkosacharidová večeře

Nízkosacharidová večeře – květáková rýže Květáková rýže Nízkosacharidová večeře – zdravá avokádová pomazánka Zdravá avokádová pomazánka Nízkosacharidová večeře – zapečená brokolice s vejcem Zapečená brokolice s vejcem

Prohlédněte si i další inspiraci na low carb jídla. Na našem webu najdete mnoho méně tradičních zajímavých receptů.

Zkušenosti s nízkosacharidovou dietou

Podívejte se na příběhy klientů, kteří zhubli s našimi nízkosacharidovými jídly a nápoji.

Keto dieta mě dostala zpátky do hry. Jsem celkově veselejší a spokojenější, což se projevilo nejen v osobním, ale také v tom sportovním životě.

Zkušenosti s nízkosacharidovou dietou má golfistka Kristýna Napoleaová.

Kristýna

Celý příběh

Celkově, splnil se mi sen. Pochutnávala jsem si, mlsala a hubla jsem. Vyřazení starého a velkého oblečení z šatníku mě opravdu nemrzelo.

Díky keto dietě jsem od základu změnila své stravovací návyky, naučila jsem se jíst pravidelně a daří se mi to udržet i nadále.

Časté otázky k nízkosacharidové dietě

Co je nízkosacharidová dieta?

Nízkosacharidová dieta (neboli low carb dieta) je obecně definována jako dieta se sníženým příjmem sacharidů ve výši cca 10–40 % z celkového energetického příjmu.

Nízkosacharidová dieta – jak začít?

Klíčem je správná manipulace se sacharidy a jejich celkový denní příjem. Jídelníček zaměřte na potraviny s nízkým obsahem sacharidů. Myslete ale i na to, abyste přijímali dostatek bílkovinzdravých tuků.

Co jíst při nízkosacharidové dietě?

Mezi vhodné potraviny patří maso, mořské plody, ryby, některé druhy zeleniny, vejce, mléčné výrobky, tvrdé sýry, sója, tempeh, tofu, avokádo, za studena lisované oleje, ořechy nebo třeba semínka.

Jak často jíst při nízkosacharidové dietě?

Jezte pravidelně 3× až 6× denně s ohledem na své zaměstnání a individuální profil. Dostatek bílkovin v jídelníčku vás zasytí na dlouhou dobu.

Pro koho je nízkosacharidová dieta vhodná?

Omezit sacharidy v jídelníčku doporučujeme všem osobám s vysokým množstvím tělesného tuku. Low carb režim může vyhovovat i některým sportovcům, osobám trpícím refluxní chorobou jícnu, Crohnovou nemocí či diabetem.

Pro koho nízkosacharidová dieta není vhodná?

Tento typ stravování není vhodný pro pacienty se zánětem slinivky a jiným celkovým postižením slinivky z důvodu poruchy trávení tuků.

Co jsou sacharidy?

Sacharidy patří spolu s bílkovinami a tuky mezi hlavní živiny (makroživiny). Slouží především jako zdroj energie. V potravě přijímáme sacharidy ve formě monosacharidů, disacharidů a polysacharidů.

Kolik sacharidů mohu při nízkosacharidové dietě?

Obecně se uvádí příjem od 50 do 150 g sacharidů denně.

Podpora

Potřebujete poradit?

Obraťte se na naše zákaznické oddělení. Jsme vám k dispozici.

Prodejní místa

KetoDiet produkty si můžete zakoupit i u vybraných partnerů.

Mapa prodejen

Mějte přehled

Přihlaste se k našemu newsletteru a o všem budete vědět jako první.

Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů