KetoDiet exploze cen až –50 %

Exploze cen!

Chyťte do neděle srdcovky v akci.

Mrkněte sem

Pitný režim přehledně. Najděte odpovědi na všechny vaše dotazy

2. 11. 2021Tento článek vám zabere 7 min čteníNikola Nevečeřalová

Kolik vody máte za den vypít, jak ji ochutit a co už se do pitného režimu nepočítá? Dnes se dozvíte vše, co o pitném režimu potřebujete vědět. A to nejen při keto dietě.

Pitný režim hravě doplníte se stylovou lahví na vodu od KetoDiet.

Kolik vypít vody? Zapomeňte na univerzální 2 litry, zkuste jednoduchý výpočet pitného režimu

Že bychom měli všichni vypít mininálně 2 litry vody za den? Je pravda, že většina z nás na tuto populární metu dosáhne. Mnohem přesnější je ale si doporučené množství vody spočítat podle své hmotnosti. Zkuste jednoduchou kalkulačku pitného režimu.

Na každý 1 kilogram byste měli vypít 30–40 ml vody denně.

Pokud tedy vážíte například 70 kilogramů, za den byste měli vypít 2 100 až 2 800 ml vody. K vašemu výsledku vezměte v potaz i další proměnné, jako jsou věk a zdravotní stav, skladba vašeho jídelníčku, a hlavně fyzická aktivita. Pokud pracujete manuálně a po práci běháte kolem dětí, psa, vaření, nákupu nebo si ještě stihnete zajít do fitka, určitě budete potřebovat víc tekutin než kolegyně z kanceláře, která se domů přesune autem a nákup i večeři jí doveze kurýr.


Kalkulačka pitného režimu

Na 1 kg hmotnosti = 30–40 ml vody denně.


Při nabitém programu bývá složité si množství vypité vody ohlídat. Zvlášť pokud nejste na pravidelné doplňování tekutin zvyklí. V tom případě si ráno obstarejte alespoň 1,5litrovou lahev, kterou do konce pracovní doby vypijete a doma přidejte ještě pár skleniček. Vodu byste totiž měli pít průběžně po celý den. Když vypijete před spaním litr vody, hrozí, že se kvůli plnému močovému měchýři pořádně nevyspíte. A kvalitní spánek má nejen na hubnutí velký vliv.

Spočítejte si i své BMI. Máme pro vás šikovnou BMI kalkulačku, která to udělá za vás, a ještě vám doporučí dietní plán na míru.


Jak ochutit vodu, aby vám i v chladném počasí chutnala?

I když nám z kohoutku teče voda pitná, někomu její chuť nemusí vyhovovat. Navíc máme různé druhy vod – „měkkou“, „tvrdou“ – s odlišnými poměry obsažených minerálních látek. Aby měla vaše voda neutrální chuť a do těla se nemohly dostat žádné škodliviny, vyplatí se ji filtrovat.

Pokud u vás neboduje ani čistá přefiltrovaná voda nebo zakoupená neochucená minerálka, můžete si zkusit obyčejnou vodu vylepšit. Oživte svůj pitný režim jedním ze sirupů bez cukru, který vaše hubnutí neohrozí. Kromě sirupů pak můžete čistou vodu ochutit i dalšími jednoduchými způsoby, například bylinkami, ovocem i zeleninou.

Co se do pitného režimu (ne)počítá?

1. Káva

S vaší oblíbenou kávou do svého těla sice tekutiny a povzbuzující energii dostanete, zároveň vás ale odvodní. Na tělo působí močopudně, proto ji do pitného režimu nepočítejte. Jeden šálek kávy kompenzujte alespoň stejně velkou sklenicí vody. Při dietě si ji ale samozřejmě dopřát můžete, káva váš pitný režim ani hubnutí nepokazí.

Proteinová káva KetoDiet s minimem cukru doplní pitný režim, dobije energii a zasytí.

2. Čaj

Ano, čaje se na rozdíl od kávy do pitného režimu počítají. Prostřídejte ovocné, bylinné nebo čaje rooibos. Se zelenými a černými čaji buďte obezřetnější. Obsahují totiž tein, takže jsou také lehce povzbudivé i močopudné. Neodvodní vás ale tolik jako káva. A pokud jste právě teď v dietním plánu, zdržte se pití detoxikačních lymfatických čajů, protože sama ketodieta je pro tělo dostatečným způsobem detoxu.

3. Polévka

I s polévkou tělu dodáte cca 2 dcl tekutin. A třeba takové vývary vás zasytí i zahřejí. Do pitného režimu ji však nepočítejte. Navíc mějte přehled, které další látky kromě tekutin přivádíte do těla. Pokud například sníte polévku hodně slanou, budete mít po ní ještě větší žízeň. A krémové smetanové polévky vám mohou dodat tolik energie jako celé hlavní jídlo.

Co takhle si dát k obědu jednu z proteinových polévek?

4. Slazené nápoje, limonády, džusy

U sladkých limonád a ovocných džusů, i když se do pitného režimu počítají, si dejte pozor na množství, které vypijete. V rámci diety i zdravého životního stylu se jim raději vyhněte úplně. Sladké nápoje obsahují skryté cukry, které vašemu tělu přinesou kromě „rychlé” energie také notnou dávku kalorií. Například s jednou skleničkou coly – pouhými 200 ml – do těla vpravíte víc než 5 kostek cukru.

5. A co cola bez cukru? Výjimka potvrzuje pravidlo

Při keto dietě vás v prvních dnech možná (ale třeba taky ne!) přepadne tzv. sacharidová chřipka. Jedna sklenička coly zero za den vám může pomoct její příznaky překonat. Vodu vám ale nenahradí. Vezměte ji spíš jako zpestření.

KetoDiet proteinové smoothie jahoda s minimem cukru zažene žízeň i zasytí.

6. Proteiňáky, jogurty a jogurtové nápoje

U jogurtových a proteinových nápojů si také pohlídejte obsah sacharidů (a cukrů), nebo si raději udělejte jogurtové smoothie z mléka, lžíce bílého jogurtu a pár kousků čerstvého ovoce sami doma. Během chvilky máte hotovou skvělou dopolední svačinku. A pokud zrovna nestíháte, sáhněte po 'ready to go' proteinovém smoothie. Proteinový drink i mléko do pitného režimu započítat můžete a možná vás překvapí, že i bílý jogurt obsahuje více než 80 % vody.

 

7. Ovoce a zelenina

Většina druhů zeleniny (např. okurka, rajčata, ledový salát, brokolice) i ovoce (jahody a grapefruit) obsahuje z více než 90 % vodu. Proto váš pitný režim krásně doplní. Navíc s nimi do svého těla dostanete spoustu potřebných vitamínů, minerálů a důležité vlákniny, která podpoří vaše trávení. Do pitného režimu je ale nepočítejte.

8. Alkohol

Pokud se snažíte zhubnout nebo žít zdravě, alkohol nepijte vůbec. Co se přísunu tekutin v něm týče, u alkoholu platí to samé, co u kávy. Do svého těla sice tekutiny dostanete, ale zároveň vás odvodní, proto ho vždy kompenzujte čistou vodou. Do pitného režimu nepočítat.

TIP! Kromě jídla si zapisujte do kalorických tabulek i pití.

 

Co si dát v dietě místo povoleného mléka?

Mezi povolenými potravinami v keto dietě najdete i 200 ml mléka za den. Někdo si ho s chutí nalije do kávy, přidá do dietního receptu, ale co když kávu s mlékem ani mléko samotné pít nechcete? Pro občasné zpestření jídelníčku ho můžete nahradit např.:

  • 150 g selského bílého jogurtu s 3,5 % tuku,
  • 80 g smetanového bílého jogurtu s 10 % tuku,
  • nebo 80 g polotučného tvarohu?

„Náhražky” mléka si nedávejte každý den, ale vyšperkovat s nimi můžete třeba proteinovou palačinku.

 

Vyschlo vám po přečtení všech informací v ústech? Na pitném režimu nehledejte nic složitého. Stačí si pohlídat, abyste nepili málo a nebyli tak dehydrovaní, ale ani moc a cítili se ve svém těle dobře.

Máte ještě nějaký dotaz? Zeptejte se našich výživových poradců. Jsou tu pro vás.

Na zdraví!

 

Foto: KetoDiet

Tenhle článek stojí za sdílení!

Nikola Nevečeřalová copywriter

Pro zdravý jídelníček a pravidelný pohyb má ten správný zápal. Je aktivní nejen v životě, ale i v našem blogu, kde se můžete inspirovat jejími články.

Víte, že i zdravé tuky vám pomůžou zhubnout?

Stačí zjistit, jaké do svého zdravého jídelníčku zařadit.
Přečtu si

Protein rovnou do e-⁠mailu

Recepty, novinky a tajné akce.

Nebojte, žádný spam a všeho s mírou.

Odesláním e-⁠mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů