Sleva 25 % i na novinky!
Platí jen tento týden s kódem* JDUNATO
Platí jen tento týden s kódem* JDUNATO
Spánek je základním předpokladem regenerace organismu. Co se s tělem během noci děje? A jak souvisí hubnutí s kvalitou spánku? Zjistěte, jak usnout rychleji díky pravidlům spánkové hygieny.
Není spánek jako spánek. Během noci se několikrát prostřídají fáze NON REM a REM, které se od sebe značně liší.
Strava, pohyb a spánek jsou zásadními faktory, které ovlivňují nejen tělesnou hmotnost, ale i celkové zdraví.
Výživový poradce Jiří Skála říká: „Všeobecně se v lidské populaci v dnešní době výrazně zkrátila délka spánku. Bylo například zjištěno, že pokud spí člověk dlouhodobě méně než 6 hodin denně (chronická spánková deprivace) nese to s sebou velkou řadu zdravotních komplikací, jako jsou obezita, cukrovka, zvýšený krevní tlak, metabolický syndrom, kardiovaskulární onemocnění, úzkosti, deprese aj.
Nedostatek spánku narušuje činnost hormonů ghrelinu a leptinu, které mají za úkol regulovat příjem potravy. Tím pádem máme častěji hlad. Logicky tak zvýšíme náš kalorický příjem, vytvoříme si špatné stravovací návyky a přibíráme.
Dalším hormonem, který hraje v tomto zásadní roli, je kortizol. Spánková deprivace totiž způsobí navození stavu, který je podobný stresové reakci, kdy dochází k aktivaci sympatického nervového systému. Výsledkem je zvýšený krevní tlak a právě zvýšená hladina kortizolu, který z dlouhodobého hlediska přispívá k inzulinové rezistenci, tvorbě tuku a k snížené funkci leptinu.”
Jirka dodává: “Zvýšený pocit únavy po nedostatečném spánku snižuje denní fyzickou aktivitu a přispívá ke konzumaci energeticky bohatých potravin. Tím pádem se dostáváme do energetického nadbytku, což má opět za následek nárůst tělesné hmotnosti.”
Pokud vás nepříjemné myšlenky pronásledují i v posteli, zkuste jeden trik: Místo počítání oveček si od každého písmene v abecedě vzpomeňte na nějaký film (od Ať žijí duchové až po Ženy v běhu). Věřte, že to dá celkem fušku. Zkrátka lepší usnout.
Dlouhodobé problémy s usínáním a kvalitou spánku souvisí s neurologií. Jestli vás tato problematika dlouhodobě trápí, navštivte některé z center pro poruchy spánku a bdění. Věnují se diagnostice, léčbě a výzkumu poruch spánku. Zabývají se
Co pomáhá k bezproblémovému usínání vám? Sdílejte s námi své finty ve skupině Moje KetoDiet a podělte se s ostatními.
Tenhle článek stojí za sdílení!
Jako správný copywriter zásobuje náš blog novinkami ze světa proteinové diety, rozhovory o hubnutí a články z oblasti aktivního životního stylu.