Sleva 20 % na vše nezlevněné
Také na Stay fit! Jen do neděle s kódem: LEDEN2025
Také na Stay fit! Jen do neděle s kódem: LEDEN2025
Platí, že obal prodává. Krásný obal potraviny ale neříká nic o její kvalitě. Teď se blýská na lepší časy. Už jste viděli písmenka A až E na předních obalech potravin? Možná tušíte, co znamenají. Naučte se číst Nutri-Score. Je to víc než snadné.
V článku se dozvíte:
Nutri-Score je nové logo, které se nachází na přední straně obalu u potravin a které člení potraviny:
Toto logo je podobné jako hodnocení energetické třídy spotřebičů, a může být tak pro spotřebitele snadněji srozumitelné.
Prostřednictvím tohoto loga lze snadno porovnávat potraviny v rámci jedné potravinové skupiny.
Cílem Nutri-Score není rozdělit potraviny na dobré a špatné, ale zprostředkovat zákazníkům nutriční informace ze zadní části obalu ve formě spotřebitelsky přívětivějšího označování. Zároveň Nutri-Score nenahrazuje výživová doporučení pro zdravou výživu, ta nás nadále mají informovat a sloužit jako pomůcka pro to, co bychom měli jíst, jak často a v jakém poměru.
Toto označování potravin nemá výhody pouze pro spotřebitele, ale také motivuje výrobce potravin ke změně složení produktů a jejich přesunu do vyšší třídy Nutri-Score.
V současné době je Nutri-Score podporováno většinou států EU. Používá se ve Francii, Německu, Nizozemsku, Belgii, Lucembursku, ve Španělsku, Švýcarsku a v Portugalsku. Vzhledem k současným nařízením EU je ve všech těchto státech přijato dobrovolně.
Hodnotu Nutri-Score lze vypočítat pomocí rovnice tzv. Raynerova skóre. Na základě obsahu výrobku se stanoví negativní a pozitivní body.
POZOR! Dřív se stávalo se, že např. potraviny s vyšším obsahem cukru dosahovaly příznivého hodnocení. Způsob výpočtu se proto od letošního ledna zpřísnil. Uvádí se, že tato změna se dotkne až 40 % produktů (např. cereálií, slazených nápojů, slazených jogurtů atd.) Výrobci to na etiketách musí promítnout do 2 let.
Od získaných pozitivních bodů (nepříznivých složek) se odečtou negativní body (příznivé složky). Výsledná hodnota Nutri-Score se tedy pohybuje mezi –15 až +40 body.
Podle výsledné hodnoty se pak danému výrobku či nápoji přiřadí hodnota NutriScore A–E, přičemž dané písmeno je vždy zvětšeno.
Písmena byla na logo přidána z důvodu zlepšení čitelnosti Nutri-Score a také pro barvoslepé. Pod každým písmenem je zobrazena jiná barva a ukazuje se, že:
✅ zelená barva loga je spojena s vyšší kvalitou produktů,
❌ naopak červená barva na spotřebitele působí jako signál k ukončení konzumace potraviny.
Tyto barvy spotřebitelé dobře znají, setkávají se s nimi běžně u semaforů a dopravních značek. Červená barva je v těchto případech používána k signalizaci nebezpečí a vyšší opatrnosti.
Nutri-Score hodnodí potraviny podle složek, které bychom měli ve stravě preferovat, a těch, které bychom měli naopak omezit.
Potraviny s vysokou výživovou hodnotou. Můžou být pravidelnou součástí jídelníčku.
Potraviny s vysokou výživovou hodnotou. Do jídelníčku je můžeme zařazovat často.
Tyto potraviny splňují výživové hodnoty. Občasně je můžeme konzumovat.
V těchto potravinách jsou některé nežádoucí složky ve vyšším zastoupení. Jejich spotřebu bychom měli kontrolovat i vzhledem k jiným konzumovaným potravinám.
Takové potraviny mají více složek v nežádoucí zóně. Měli bychom se jim vyhýbat.
Nutri-Score bylo navrženo v roce 2014 akademickými výzkumníky ve Francii. Díky mnoha studiím a doporučením odborníků bylo Nutri-Score ve Francii přijato na dobrovolné bázi v roce 2017. V mnoha zemích Evropy získalo Nutri-Score hojnou podporu. V Belgii bylo přijato v roce 2019 a později ho odsouhlasily také další státy, jako jsou Německo, Nizozemsko, Lucembursko, Španělsko, Švýcarsko a Portugalsko.
Do KetoDiet zapadá Nutri-Score především v rámci nové řady produktů Stay fit. S logem Nutri-Score se dnes můžete setkat i na obalech našich potravin.
Jak samotný název této zelené řady napovídá, chceme, abyste se stravovali kvalitněji a cítili se dlouhodobě lépe. Díky Stay fit máte možnost vybrat si kvalitnější alternativu běžně dostupných potravin. Ty často nesplňují parametry kvality ani celkového nutričního profilu.
Pro Stay fit je kvalita složení tím nejdůležitějším. Logo Nutri-Score je pak nejjednodušší cestou, jak vám ukázat, že s našimi potravinami nešlápnete vedle.
Hodnota Nutri-Score není všespásná.
Pozitiva Nutri-Score převažují a jeho používání může vést ke zlepšení zdravotního stavu populace.
Do budoucna může Nutri-Score sloužit jako nástroj pro zdravější stravování. Dnešní doba nám nabízí opravdu velký výběr potravin. → Ztrácíme orientaci a často i nevědomky sáhneme po nekvalitní potravině. → To může postupem času vést ke zhoršení zdraví.
Právě Nutri-Score může fungovat jako zjednodušený systém, který nás snadno a rychle informuje o složení výrobků, a pozitivně tak ovlivní naše nákupní i stravovací chování.
Nutri-Score má za cíl ovlivnit při nákupu všechny skupiny obyvatel s různým socioekonomickým statusem. Především by mohlo být dobrým pomocníkem pro ty, kteří mají o výživě nižší znalosti.
Nutri-Score poskytuje spotřebitelům v omezené, jednoduché a snadno viditelné formě informace o nutriční kvalitě potravin.
Zlepšení výběru potravin a kvality nákupu může mít vliv na snížení úmrtnosti u onemocnění související s výživou. Přítomnost loga Nutri-Score na potravinách sice nepomůže vyléčit tato onemocnění, ale díky lepšímu výběru potravin může vést ke zlepšení zdravotního stavu spotřebitelů.
Systém Nutri-Score vede výrobce ke zlepšení kvality svých produktů. Pokud výrobci usilují o to, aby se jejich produkt nacházel v lepší kategorii Nutri-Score, musí změnit jejich obsah. Například:
Jakékoli snížení obsahu nepříznivých složek nebo zvýšení obsahu příznivých složek zlepšuje nutriční kvalitu výsledného produktu.
Povinné zavedení Nutri-Score na potravinách po celé Evropě může být užitečné jak pro výrobce, obchodníky a prodejce, tak pro spotřebitele. Přítomnost Nutri-Score na potravině totiž zvyšuje u spotřebitelů důvěru, protože tím výrobci dávají najevo, že mají zájem o zdraví spotřebitelů.
Používání Nutri-Score největšími výrobci může mít vliv i na menší výrobce, a může je tak motivovat k zavedení Nutri-Score a ke zlepšení složení jejich produktů.
Aby mohlo být Nutri-Score účinné, musíme ho vždy hodnotit v rámci jedné potravinové skupiny.
Příklad správného využití Nutri-Score:
Pokud máme zájem například o cereálie, porovnávejme hodnotu Nutri-Score různých cereálií. V tomto případě není důvod sledovat hodnotu Nutri-Score například u slazených nápojů. Cílem je informovat zákazníka o vhodnějším výrobku v rámci jedné kategorie potravin.
Jak již bylo zmíněno, Nutri-Score nechce potraviny rozdělovat na zdravé a nezdravé. Vždy totiž závisí na:
Nutri-Score klasifikuje výrobky do pěti kategorií (od tmavě zelené po červenou) a pěti písmen (A–E). Pomáhá porovnat potraviny s vysokou/nízkou výživovou hodnotou.
Logo Nutri-Score a výživová doporučení se vzájemně doplňují. Dnes hodnotu Nutri-Score podporuje většina států EU jako jednoduché a na první pohled viditelné sdělení o nutriční hodnotě potravin.
Nutri-Score nedělí potraviny na dobré a špatné. Přestože potraviny s hodnotou Nutri-Score A jsou kvalitnější, záleží také na poměru a četnosti konzumace všech potravin. Tedy na celkovém složení stravy a na obecně na vašem životním stylu.
Potravině jsou přidělené pozitivní a negativní body podle toho, co obsahuje (na jedné straně příznivé složky, na druhé straně nepříznivé). Tyto body jsou propočítány a na základě výsledné hodnoty dostane potravina označení od A do E.
Nutri-Score samo o sobě tato onemocnění nevymýtí. Pomůže ale lépe se orientovat v kvalitě potravin. Změní-li na základě toho zákazník své stravovací návyky k lepšímu, může takovým onemocněním předcházet.
Hodnotu Nutri-Score můžete vyčíst na obalech potravin naší zelené řady Stay fit. Chceme, abyste s námi mohli jíst podobně jako před dietou, ale kvalitněji. Drtivá většina potravin této řady spadá do hodnoty Nutri-Score A.
Foto: KetoDiet, Depositphotos
Tenhle článek stojí za sdílení!
Výživový poradce a kondiční trenér v jedné osobě. Zodpovědně rozšiřuje náš sortiment o nové produkty a píše články z oblasti zdravého životního stylu.