🥐 Sleva 15 % na kategorii pečiva, tyčinek a dezertů.* Kód: 15PECIVO24 🍫 Neprošvihněte čokoládový výprodej až 50 %. Jen do neděle.

Jak zhubnout pomocí otužování? Výživový poradce i osobní trenérka prozradí víc

12. 9. 2023Tento článek vám zabere 8 min čteníJiří Skála, Nikola Nevečeřalová, Žaneta Čermáková

Při správném „dávkování“ vám dokáže být otužování moc dobrým přítelem. Zjistěte, jak to pro začátek nepřepálit a jak vám může pomoct i s přebytečnými tukovými zásobami.

Výživový poradce Jiří Skála se pravidelně otužuje

Otužování je nejen u nás velkým fenoménem posledních let. Uchopte tento trend tak, aby vám byl ku prospěchu. Vyzpovídala jsem pro vás zkušené otužilce – výživového poradce Jiřího Skálu a osobní trenérku Žanetu Čermákovou, kteří poradí, jak na to a co vám to přinese.

Co je otužování?

Otužování, cizím nebo chcete-li odbornějším názvem kryoterapie, je proces opakovaného vystavování těla chladu. Nejčastěji prostřednictvím ledových koupelí, studených sprch nebo případně dalších speciálních zařízení.

Může mít otužování pozitivní účinky na zdraví a hubnutí?

Otužování a hubnutí. Jak může chlad zatočit s kily navíc?

Pro vás, kteří jste se rozhodli zbavit nadváhy a začít s otužováním, máme dobré zprávy. „Otužování sice není přímo nástroj k hubnutí, ale může s ním velmi dobře pomoci,“ říká výživový specialista Jiří Skála a upřesňuje, že s úbytkem (bílých) tukových zásob může otužování pomoct díky vytváření hnědého tuku

„Když budeme tělo vystavovat chladu, začne se nám v těle tvořit víc hnědého tuku, který štěpí bílý tuk, aby vyprodukoval teplo a přirozeně tak tělo zahřál,“ zjednodušeně vysvětluje proces výživový poradce. Při pravidelném otužování aktivujeme hnědou tukovou tkáň, díky které dokážeme zvýšit svůj klidový metabolický výdej, tedy spálit nějakou tu kalorii navíc.

Věděli jste, že se s určitým množstvím hnědého tuku rodíme a vlastní vinou ho ztrácíme, protože miminko od chladu izolujeme? „Protože v místnostech topíme a dítě přikrýváme dekou, když máme pocit, že by mu mohla být zima, mozek usoudí, že hnědý tuk na zahřátí už není potřeba a z těla ho postupně odstraní,“ odkrývá příčinu ztráty hnědého tuku v raném věku Jiří Skála.

Otužování vám pomůže s hubnutím i dalším neméně důležitým způsobem. Psychicky. Pokud vám otužování sedne, zajistíte si díky němu lepší náladu a silnější motivaci pro zdravější životní styl. Bez pravidelného cvičení a dietního jídelníčku samozřejmě kila dolů nepůjdou, ale s odhodlanou hlavou jde všechno líp.

Pokud si netroufáte sestavit jídelníček na hubnutí sami, vyberte si jeden z účinných dietních plánů, který vám cestu ke štíhlejší a zdravější postavě pomůže správně nastartovat.

Výživový poradce KetoDiet Jiří Skála se otužuje

Výhody otužování očima výživového poradce

 • Posílíte imunitu a krevní oběh,  
 • Zrychlíte metabolismus,
 • Podpoříte hubnutí,
 • Zajistíte si prevenci před záněty,
 • Zlepšíte si psychický stav:
  • Zlepší vám náladu (vyplavení endorfinů)
  • Zmírní deprese,
  • Odbouráte stres,
  • Posílíte vůli, odhodlání a psychickou odolnost,
  • Propojíte mysl, tělo a duši,
 • Zaměříte se na dýchání – na pravidelný dechový vzorec, který můžete využít i mimo vodu,
 • Urychlíte regeneraci svalů po cvičení,
 • Zefektivníte si bdělost a soustředění,
 • Zlepšíte lymfatický systém.

Jak se otužuje osobní trenérka a výživový poradce?

Nemusíte hned skákat do ledového rybníka. Jiří Skála mírní zaryté představy otužování se v podobě extrémní zátěže pro organismus a vysvětluje, že otužovat se dá i tím, že netrávíte příliš času ve vytopených místnostech nebo na sobě máte o vrstvu nebo dvě oblečení méně a tělo tak vystavujete chladu pravidelně i při běžném dni.  

„Jsem celkem známý tím, že tam, kde ostatní chodí ve svetrech, já chodím v tričku a je mi to příjemné,“ prozrazuje na sebe Jiří a doplňuje, že si pravidelně dopřává i studené sprchy a v zimním období se chodí otužovat do rybníka.  

Podobně nastavené to má i osobní trenérka a markeťačka Žaneta Čermáková.Každý den se sprchuji studenou sprchou, pravidelně se saunuji a na podzim i během zimy se 1–2x týdně jezdím koupat do otevřené vody.“ Nejčastěji míří Žaneta k písníkům a říká, že studená sprcha po ránu je ten nejlepší budíček. S otužováním Žaneta začala především kvůli cestě do Himálaje a potvrzuje, že pravidelné studené sprchy jí pomáhají s regenerací svalů po tréninku.

Jak se začít otužovat?

Postupně. Je důležité začínat pozvolna. „Zkuste to s vlažnější sprchou po dobu 20 vteřin a den po dni přidávejte délku a ubírejte teplotu vody. Tělo se musí pomalu adaptovat a až se na to budete cítit, vydejte se ponořit třeba do rybníka,“ radí Jiří Skála a připodobňuje úvahu skočit hned do ledové vody situaci, kdybyste se právě rozhodli začít běhat a šli rovnou závodit v půlmaratonu. U otužování platí dvojnásob, že méně je více. 

„Se sprchováním se studenou vodou začněte ideálně ještě v teplejším období, a to od nohou směrem nahoru. Každý den pojďte výš a výš. Na podzim můžete postupně zkoušet koupání v přírodní vodě, a hlavně neztraťte pravidelnost,“ nastiňuje ideální časový rozvrh a předává zkušenosti Žaneta Čermáková, která takto začínala před dvěma lety.

Osobní trenérka a markeťačka KetoDiet Žaneta Čermáková v Himálaji

Myslete na to, že otužování ve studené vodě není hra s egem, kdo vydrží ve studené vodě déle. „Opravdu stačí 1–2 minuty ve vodě, aby to na tělo mělo pozitivní vliv,“ varuje před touhou po rekordech Jiří Skála a zdůrazňuje důležitost mentálního nastavení. „Pokud jde do vody člověk s tím, že to bude nepříjemné, tak to nepříjemné asi opravdu bude. Zkuste se nekroutit a nevydávat při vcházení do vody hlasité zvuky. Soustřeďte se jen a jen na svůj pravidelný dech.“ Otužování by mělo jít ruku v ruce s dýcháním, v symbióze.

Otužování v praxi – Postup, tipy a otužovací metody

Ostudit nohy a ruce

Namočte si nohy nebo ruce do studené vody na 1–2 minuty. Zkuste to třeba hned ráno pro svěží start nebo večer, až se po celém dni zklidníte. Zdánlivě jednoduché cvičení vám pomůže zvyknout si na nižší teploty a zahájíte s ním proces svého otužování. 

Kontrastní sprchy

Během sprchování střídejte teplou a studenou vodu. Začněte teplou po dobu 3 minut, poté přepněte na 30 vteřin na studenou (případně zezačátku vlažnou) a postupně prodlužujte studenou část na 1–2 minuty. Opakujte několikrát za sebou a ideálně každý den. Kontrastní sprchy vám zlepší krevní oběh a zvýší celkovou odolnost vůči chladu. 

Ledová koupel & studená sprcha

Když máte dojem, že je čas na další krok, zkuste ledovou koupel nebo studenou sprchu. Napusťte si studenou vanu, a navíc do ní přidejte kostky ledu nebo si jen vlezte do studené sprchy. Začněte s kratšími intervaly a postupně půlminutky přidávejte. Nesmí vám to být nepříjemné. Naopak.

Venkovní otužování

Když to jde uvnitř, zkuste to venku. Procházejte se naboso v trávě, v lehčím oblečení při chladnějším počasí nebo si poseďte na svěžím vzduchu. I takovéhle rutinní úkony vás postupně otužují a zvyšují vaši odolnost vůči chladu. Je to pro vás už „čajíček“? Najděte ve svém okolí otevřenou vodu, do které vstoupíte.

Koncentrované otužování pomocí kryoterapie

Jsou vám přirozené možnosti málo? O další level výš nebo spíše o desítky stupňů níž se vám nabízí kryoterapie – vlézt do kryokomory nebo kryosauny, kde se vystavíte extrémně nízkým teplotám po omezenou dobu. Neuváženě se do toho ale nepouštějte. Pokud jste k tomuto kroku odhodlaní, poraďte se raději ještě se svým lékařem, abyste si potvrdili, že je k tomu váš zdravotní stav stoprocentně způsobilý.

Foto: Soukromý archiv autorů

Tenhle článek stojí za sdílení!

Jiří Skála výživový poradce a produktový specialista KetoDiet

Výživový poradce a kondiční trenér v jedné osobě. Zodpovědně rozšiřuje náš sortiment o nové produkty a píše články z oblasti zdravého životního stylu.

Nikola Nevečeřalová copywriter

Pro zdravý jídelníček a pravidelný pohyb má ten správný zápal. Je aktivní nejen v životě, ale i v našem blogu, kde se můžete inspirovat jejími články.

Žaneta Čermáková e-mailingová specialistka KetoDiet

Sportovkyně tělem i duší zodpovědná za vše, co od nás přistane ve vaší e-⁠mailové schránce. Osvědčený rádce v oblasti zdravého životního stylu.

Protein rovnou do e-⁠mailu

Recepty, novinky a tajné akce.

Nebojte, žádný spam a všeho s mírou.

Odesláním e-⁠mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů