Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
  • AKCE sleva 20 % na vše! Platí do neděle 22. 5. Vyberte si své srdcovky a použijte kód: ONADNES2022

Plováček - ONADNES 2022

Jak účinně zhubnout při sedavém zaměstnání? Nejčastější chyby si na vás nepřijdou

Žena v kostkované košili sedí u počítače. Zhubnout se dá i v případě, že máte sedavé zaměstnání.

Snažíte se zhubnout, ale jedním z úskalí (i vaší oblíbenou výmluvou) je, že celý den prosedíte v práci? Sedavé zaměstnání sice hubnutí příliš nenahrává, ale i v kanceláři zhubnout jde. Jen by to alespoň pro začátek chtělo vyhnout se obvyklým chybám. Jak na to?

 

Odhalte časté chyby při hubnutí se sedavým zaměstnáním a odteď už se jim vyhnete

 

1. Sedíte, sedíte a zase jen sedíte

I v kanceláři můžete být aktivní. Stačí jít pohybu naproti. Začněte hned ráno. Vyrazte do práce pěšky nebo vystupte o pár zastávek dřív a zbývající kus cesty dojděte. Otrlejší můžou přiběhnout nebo přijet na kole a pak ještě místo výtahu vystoupat do kanceláře po schodech. Ranní okysličení ocení nejen vaše fyzička, ale nastartuje se i mozek. Tím však dopolední aktivita nekončí. Co takhle místo telefonování či psaní e-mailů kolegům za nimi zaskočit osobně? Čeká vás příjemnější a efektivnější domluva, a ještě díky ní spálíte i kus snídaně. Na oběd se pak vydejte taky pěšky, nebo se přesuňte od pracovního stolu alespoň do kuchyňky či jídelny. Pak si dejte pozor na poobědní „klimbání“. Vezměte si na pomoc chytré hodinky nebo nastavte upomínky, které vás každou hodinu zvednou ze židle. Udělejte pár kroků, uvařte si kávu, doneste šálek i kolegyni sedící ve vedlejší kanceláři, nebo nejlépe o poschodí výš a zvesela pokračujte.

 

Fyzioterapeutka radí: Telefonujte vestoje a pod stromeček si přejte overball

Sedavé zaměstnání dává našemu tělu zabrat. Nejvíc trpí bederní a krční páteř, ale i ramena. Dál vás může potkat syndrom karpálního tunelu či otoky nohou.

Jmenované obtíže má na svědomí nedostatek pohybu, protože se svaly v kýžených oblastech nemají šanci prodlužovat a zase zkracovat,“ vysvětluje fyzioterapeutka chrudimské nemocnice Veronika Málková. „To se může projevit pocitem pnutí, tahu, případně až bolestí, a to nejen v místě problému,“ dodává odbornice na pohybový aparát.

Dbejte i na způsob, jakým sedíte. Nesprávný sed, kdy nemáte obě nohy opřené o podlahu a celá váha spočívá na kostrči – nesedíte teď náhodou s nohou přes nohu? – vyvíjí extrémní tlak na bederní páteř. Častou příčinou obtíží s páteří je ale taky nevhodná ergonomie pracovního místa. Upravte si své sezení a vaše páteř, klouby i svaly vám poděkují. Navíc tak předejdete předčasné únavě. Jak na to?

Věnujte 10 minut z hodiny „balančnímu sezení“

Sedněte si pro začátek alespoň na 10 minut v hodině na gymball, klínek, balanční podložku nebo overball,“ radí fyzioterapeutka. Nezapomínejte ani na bedra. Vypodložte si záda ve spodní části bederní opěrkou – válečkem nebo jen overballem. „Pomůcky vám pomůžou zachovat správné držení těla, ale myslete na to, že i tento zdravější způsob sezení je stále jen sezení. Měňte často polohu nebo zkuste jednoduché činnosti jako procházení dokumentů či telefonování obstarat vestoje,“ uzavírá Veronika Málková.

 

Rychlé hubnutí s KetoDiet v kanceláři.2. Tajný šuplík plný rychlých cukrů

Máte i vy svůj šuplík nebo skřínku zásob? Výborně! Protože každému se může občas pracovní doba protáhnout nebo kvůli poradě utéct oběd. Zaměřte se ale na vhodný, hubnutí přející, obsah. „Snažte se vynechat jednoduché sacharidy v podobě sušenek, čokolád, bonbonů a přidejte sem bílkoviny a zdravé tuky. Jsou snáz stravitelné a spolehlivě zasytí na delší dobu,“ radí specialistka na výživu Martina Dvořáková. Po ruce mějte například proteinové drinky balené po jednotlivých porcích, které stačí smíchat s vodou, nebo se bez výčitek zakousněte do proteinové bagety. Pokud nedáte dopustit na teplé jídlo, hned hotové proteinové polévky vás zachrání. Proteinová tyčinka nebo pár nesolených oříšků se pak bude hodit, když vás začne honit mlsná. Pozor si dejte na rádoby zdravé müsli tyčinky nebo samozvané proteinové tyčinky s vysokým obsahem cukru. Na stůl si navíc můžete hned ráno připravit talířek se zeleninou, kterou ujídejte klidně celý den, a hlad si na vás nepřijde.

 

3. Ranní káva, dopolední presso, poobědní latte a voda žádná

Hubnutí se bez dostatečného pitného režimu neobejde. Tělo je třeba důkladně a pravidelně hydratovat, ale i čistit od škodlivin. To se vám však s pěti šálky kávy, které navíc tělo odvodňují, a žádnou sklenicí vody bohužel nepodaří. „Už vás nejspíš nepřekvapí, že káva ani černý čaj se do pitného režimu nepočítají. Pijte obyčejnou vodu, kterou si můžete dochutit plátky citronu, okurky, malinami či mátou, nebo střídejte neslazené minerálky,“ vyjmenovává výživová poradkyně. Zapomínáte v průběhu dne pít? Postavte si ráno na stůl džbánek nebo lahev s vodou, které budou do vašeho odchodu prázdné. Dostatečný přísun tekutin má ještě jeden bonus v podobě aktivního pohybu navíc. Více vody = vícekrát musíte vstát a dojít si na toaletu.

Zhubnout v kanceláři pomůže i proteinová káva KetoDietKolik vody byste měli za den vypít? Je to přibližně 40 ml na 1 kg hmotnosti.

Extra vychytávka! Kafe a dietní svačina naráz? Ochutnejte proteinovou kávu s příchutí čokolády.

 

4. Vynechávání chodů. Snídaně i svačiny jsou ale třeba

Sestavit si jídelníček při sedavém zaměstnání není jen tak. Často máte pocit, že když jen sedíte, energie není nutná. Večer vás pak ale popadne „vlčí hlad“, a chybějící kalorie rázem doženete. „Zaměřte se na pravidelnou odlehčenou stravu a nedejte vašemu tělu šanci si ukládat tukové zásoby na „horší“ časy, které mu dopřáváte právě ve chvíli, kdy jídlo vynecháváte,“ říká Martina Dvořáková. Jezte každé 2 až 3 hodiny klidně menší porce, nebo naopak 3x denně ale poctivou porci potřebných živin. „Jídelníček, který vám pomůže zhubnout, by měl obsahovat dostatek zeleniny a ovoce, bílkovin v podobě kvalitního masa, ryb a neslazených mléčných výrobků, zdravých tuků a komplexních sacharidů, jako je celozrnné pečivo, kuskus, bulgur či hnědá rýže,“ doplňuje výživová poradkyně. Bát byste se neměli ani výživově vydatných luštěnin, které vás při správném zpracování nenadmou tak, jak si myslíte. Pozor ale dejte na příliš tučná, smažená nebo sacharidy přesycená obědová „meníčka“, která bývají častým kamenem úrazu.

Nemáte odvahu si hubnoucí jídelníček sestavit sami? Zkuste jeden z našich snadných dietních plánů, které poskládaly zkušené výživové poradkyně. Díky němu nejen zhubnete, ale vezmete za své i správné návyky zdravého stravování.

Který dietní plán zvolit? Spočítáme vám to a pak i vašim kilům navíc. Vyzkoušejte jednoduchou BMI kalkulačku.

 

5. Nesoustředění se na jídlo

Nehltejte snídani ani oběd nad klávesnicí. Dopřejte si na jídlo klid a vychutnejte si každé sousto, které navíc důkladně rozžvýkejte. Díky vědomému jezení přijdete na jiné myšlenky, zasytíte se na delší dobu a ještě se po něm vrátíte do procesu výkonnější.

 

Už se vám způsob, jakým jde jednoduše zhubnout v kanceláři, nezdá tak dramatický? Jakmile si tato jednoduchá pravidla zautomatizujete, nebudete chtít fungovat jinak. Díky nim totiž budete nejen štíhlejší, ale taky spokojenější. Stačí jen trocha trpělivosti a obdivné pohledy (nejen) kolegů na sebe nenechají dlouho čekat.

 

Autor: Nikola Nevečeřalová

Foto: KetoDiet, Unsplash

 

Zvládli jste bravurně návrat do práce po dovolené? Pokud ne, máme pro vás pár tipů v článku Jak přežít návrat do práce, aniž byste po něm ztloustli stresem.

 

Tenhle článek stojí za sdílení!

Podpora

Potřebujete poradit?

Obraťte se na naše zákaznické oddělení. Jsme vám k dispozici.

Prodejní místa

KetoDiet produkty si můžete zakoupit i u vybraných partnerů.

Mapa prodejen

Mějte přehled

Přihlaste se k našemu newsletteru a o všem budete vědět jako první.

Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů