Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
  • AKCE sleva 20 % na vše! Platí do neděle 22. 5. Vyberte si své srdcovky a použijte kód: ONADNES2022

Plováček - ONADNES 2022

Jiří Skála: Chovali jste se ke svému tělu 20 let nevhodně? Nečekejte, že vám během 14 dnů odpustí.

Jiří Skála, produktový specialista KetoDiet, zájemce v rámci letních eventů zváží na profesionálním přístroji InBody.

Náš výživový poradce, školitel a nadšený sportovec Jiří Skála vám dnes prozradí, co ho přivedlo k výživovému poradenství, jaký je klíč ke zdravému životnímu stylu, ale také které chyby se velmi často dopouštíme, když chceme něco změnit.

Nemoc mě přivedla ke studiu výživy

Má cesta k výživě byla trošku trnitější, než by si člověk přál a na jejím začátku byste určitě nenašli záměr: chci se stát odborníkem na výživu. I když k tomu nakonec skutečně vedla.

O výživu jsem se začal intenzivně zajímat ve svých 23 letech, kdy jsem si „užil” infekční mononukleózu a k úplnému uzdravení bylo potřeba změnit dosavadní stravovací návyky. Jako dítě jsem nikdy jídlo moc neřešil. Vyrůstal jsem na vesnici, takže jsem měl ideální přísun domácích potravin jako byla vejce, maso, sýry, mléko a na zahrádce jsme pěstovali nejrůznější druhy zeleniny a ovoce, což bohužel dokážu ocenit až teď. Tehdy jsem ale jedl spousty sladkostí a můj pitný režim se skládal z ochucených vod a sladkých šťáv. Od pořádné nadváhy mě tenkrát zachránil jen pohyb, kterého jsem měl opravdu hodně.

Výživář se musí vzdělávat neustále. Jeden kurz nestačí

A právě láska k pohybu byla impulzem pro studium na vysoké škole. Po různých zdravotních problémech a úrazech se mi až ve 24 letech podařilo dostat se na vysněnou Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě v Brně. Tehdy už jsem věděl přesně, co chci dělat a i když to se souběžným zaměstnáním nebylo vždycky snadné, bavil mě už od prvního ročníku snad každý předmět, který měl co dočinění s výživou, od biochemie až po fyziologii. Jen ty zkoušky mi daly co proto.

Po dokončení bakalářského studia jsem přemýšlel, jestli mám pokračovat v navazujícím magisterském programu, nebo se raději specializovat výhradně na výživu. Asi už víte, co bude následovat - rozhodl jsem se pro druhou možnost, dodělal si akreditovanou certifikaci výživového poradce a z úspor, za které si většina mých vrstevníků pořizovala super auto, jsem si koupil profesionální váhu. Jak se záhy ukázalo, dobře jsem udělal. Tohle rozhodnutí mi otevřelo dveře ke spolupráci v CrossFit Pardubice, kde jsem odstartoval služby nutričního coachingu a výživové poradenství nabízím nejen crossfiťákům, ale i širokému okolí, a brzy poté jsem začal působit i v KetoDiet.  

 
„Výživa je jeden z mála oborů, ve kterém si člověk nemůže být ničím jistý. To, co platilo před deseti lety, už dnes neplatí a to, co platí dnes, nemusí platit za deset let.“

 

Mé vzdělávání ale vlastně nikdy nekončí. Informace (především tzv. evidence based) se snažím čerpat z vědecky ověřených studií a kvalitních zdrojů, a to samé bych chtěl poradit i vám. Ne každý článek a zaručená informace o výživě, kterou na internetu najdete, je skutečně pravdivá.

Práce s lidmi je pro mě radost

Při práci se nejvíc těším z toho, že můžu pracovat s lidmi. Prožívat s nimi jejich úspěchy při změně životního stylu. Baví mě, že každá spolupráce je úplně jiná a zároveň dokážu docela dobře odhadnout, který člověk to s tou svou změnou myslí opravdu vážně.

 

„Můžete někomu stokrát ukázat cestu, ale pokud člověk neuvěří sám, nikdy nemá šanci na změnu.“

 

Kromě klasických výživových konzultací také zaškoluji partnery, se kterými KetoDiet spolupracuje, aby měli dostatek kvalitních informací, které svým klientům poskytují. Cestuji ale i po různých akcích, jako je například běžecká série RunTour. Mluvím s lidmi, řeším s nimi analýzu složení těla na přístroji InBody a ptám se jich, jak to s výživou, jídelníčkem, hubnutím a sportem mají. A třeba se v letošním roce setkám i s vámi. :)

Klíč pro změnu životního stylu? Celkové uvědomění

Zdravý životní styl není jen otázkou vzhledu a určitě ho neurčuje číslo na váze. Nejdůležitější je vždy váš zdravotní stav a to, jak se cítíte. Kdybych měl vyjmenovat alespoň několik výhod, které vám zdravý a aktivní životní styl přinese, byly by to tyhle:

  • Nezadýcháváte se při cestě do schodů. 
  • Netrápí vás vysoký krevní tlak. 
  • Snížíte riziko vzniku cukrovky II. typu. 
  • Posílíte své srdce a celý kardiovaskulární systém. 
  • Nebudete tolik unavení. 
  • Budete mít lepší náladu.
  • Přenesete pozitivní energii i na své blízké.

S rozhodnutím udělat změnu ale souvisí i nejčastější chyba, kterou lidé, především při hubnutí, dělají. Ze dne na den se uchylují k extrémům. Začnou držet diety, které nedávají smysl, jsou na sebe pedantsky přísní a nebo zběsile cvičí. Tento způsob ovšem nikdy nepovede k úspěchu. Změny musí být plynulé. Proto je potřeba postupovat krok za krokem a dokázat ocenit i malou změnu. Jednoduše řečeno, nechtějte všechno hned, dejte svému tělu čas se adaptovat.

 
„Pokud jste se ke svému tělu chovali 20 let nevhodně, nemůžete přeci čekat, že vám během 14 dnů odpustí.“

 

Buďte trpěliví a věřte cestě, po které jste se rozhodli jít, protože jak praví jeden trefný citát: „Ten, kdo si neudělá čas na vhodnou stravu a pohyb, si nakonec stejně musí udělat čas na nemoc.“ (Sharma)

Svým klientům vždycky říkám, že 90 % úspěchu záleží jen na nich a já můžu udělat těch zbylých 10 %. Bohužel se vždy najde někdo, kdo si to vyloží přesně naopak a myslí si, že nějakým zázrakem udělám celou práci za něj. Na druhou stranu, dnes je internet plný zavádějících informací, takže se tomu vlastně nedivím.

TIP NA ZÁVĚR

Nikdy se s nikým nesrovnávejte. Každý jsme originál a na každého z nás bude platit něco jiného. Naučte se poslouchat své tělo a reagovat na jeho pocity. Autor: Jiří Skála

Fotografie: KetoDiet

 

Přečtěte si, jak zvládat emoční hlad a posunout tak své hubnutí o krok dál.

Tenhle článek stojí za sdílení!

Podpora

Potřebujete poradit?

Obraťte se na naše zákaznické oddělení. Jsme vám k dispozici.

Prodejní místa

KetoDiet produkty si můžete zakoupit i u vybraných partnerů.

Mapa prodejen

Mějte přehled

Přihlaste se k našemu newsletteru a o všem budete vědět jako první.

Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů