Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
  • AKCE sleva 20 % na vše! Platí do neděle 22. 5. Vyberte si své srdcovky a použijte kód: ONADNES2022

Plováček - ONADNES 2022

Motivaci máte na dosah ruky

Žena stojí na váze a raduje se, protože dokázala zhubnout. Potřebná motivace vás dovede k vysněnému cíli.

Když se mluví o hubnutí, většina z nás si představí menší nebo větší změny v jídelníčku, pravidelný pohyb, nebo jen omezení sladkostí. Málokdo si ale uvědomí, že klíčem k úspěšné redukci nadváhy je především naše vlastní motivace. Rozhodnutí zhubnout není jen krátkodobou výzvou, ale začátkem velké životní změny, k níž potřebujete silný motor, který vás bude popohánět do cílové rovinky. 

JASNÝ DŮVOD K HUBNUTÍ

Na začátku hubnutí si upřímně zodpovězte otázku, proč se do toho pouštíte. Máte zdravotní důvody? Nechcete při zavazování tkaniček zadýchávat a funět jako lokomotiva? Nebo se na sebe neradi díváte v zrcadle, protože osoba, kterou v něm vidíte, není tou, kterou jste byli, nebo byste chtěli být?  Ať vám teď v hlavě proběhla jakákoliv myšlenka, měli byste pochopit, že nadváhou, zvlášť pokud je již většího rázu, ubližujete sami sobě. Zvýšené riziko srdečních chorob, cukrovka, vysoký krevní tlak, poruchy metabolismu, přetížení kloubů – všechny tyto problémy mají často společného jmenovatele. Nadváhu a obezitu.

VOLBA MOTIVACE JE DŮLEŽITÁ

Jasně stanovená pravidla pro volbu motivace neexistují, proto ani neexistuje univerzální odpověď na otázku: „A čím se mám tedy motivovat? Co mi pomůže vydržet?“ Zkusíme vás ale navést na možnosti, ze kterých už si sami určitě vyberete.

Nejsilnější motivace pramení přímo od nás samotných. Je založená na našich emocích, a proto je stálá a účinná. Pokud si něco opravdu přejeme, nemusíme ze sebe vydávat tak velkou dávku vůle a přání se společně s úsilím promění v realitu. Člověk, který je vnitřně motivován ke shození nadbytečných kilogramů, ochotně přistupuje ke změnám spojeným s hubnutím, protože jedná pro své vlastní uspokojení a těší se na konečný výsledek v podobě štíhlejší postavy, nebo lepšího zdravotního stavu. Tato motivace má dlouhodobý ráz, protože ji člověk myslí opravdu vážně.

„Motor, který mě žene kupředu, jsem našla sama v sobě.“

Naopak vnější motivace je vyvolána impulsem z okolí, a ne z našeho opravdového vlastního zájmu či přání. Vaše rodina a partner na vás dlouhodobě naléhají, že byste měli nějaký ten kilogram shodit. Lékaři vás upozorňují na rizika spojená s nadváhou nebo dlouhodobě cítíte posměšné pohledy lidí na ulici, které vám jsou krajně nepříjemné. Tyto vnější motivace nemají tak silný základ jako motivace vnitřní, proto bývají většinou krátkodobého rázu. Navzájem se ale obě mohou účinně doplňovat a  pomohou dosáhnout výsledku v podobě úspěšně shozených kilogramů. Není také výjimkou, že vnější motivace vás nasměruje právě k motivaci vnitřní.

JAK NAJÍT VHODNOU INSPIRACI

Na stránkách časopisů, v televizi, nebo na sociálních sítích denně vídáme inspirativní příběhy lidí, kterým se podařilo zvítězit nad svojí nadváhou. Pro někoho je pozitivní motivace tím pravým podnětem k hubnutí. Potřeba ztotožnit se s nějakým vzorem není jen záležitost malých dětí. I dospělý člověk potřebuje mít svého hrdinu, ke kterému bude vzhlížet a bude chtít dosáhnout stejně dobrých výsledků jako on. Motivováni můžeme být i ale i negativně. Neznámý člověk na ulici, který se v důsledku své nadváhy zadýchává při každém kroku, rodinný přítel, který díky nadváze zápasí se závažnými zdravotními problémy. Takový „odstrašující“ příklad nás může velice silně motivovat ke shození svých přebytečných kilogramů a zafunguje daleko více, než všechny ostatní motivátory dohromady.

NEMUSÍM. CHCI!

I když si to často neuvědomujeme, motivace nás provází na každém našem kroku, nejen v hubnutí. Je s námi už od samého rána, kdy vstáváme a chystáme se vyrazit do práce. A věřte, že známe mnoho lidí, kteří by občas raději zůstali dál v posteli a na práci ani nepomysleli. Jejich práce pro ně není koníčkem, ale pouhou nutností.  Představuje pro ně něco, co sami upřímně nechtějí, ale MUSÍ, protože živí sebe, nebo svou rodinu.

Co když se ale ono negativní „JÁ MUSÍM“ přemění na povzbuzující a pozitivní „JÁ CHCI“? Jak vám tato kouzelná formulka zní? Máte z ní mnohem příjemnější pocit? Když si nahlas a upřímně řeknete „Já chci zhubnout!“, toužíte své rozhodnutí dodržet? Těšíte se na výsledek? Věříme, že odpověď na všechny tyto otázky je jasné ano.

POCHVALA POHLADÍ PO DUŠI, ALE NEBUĎTE NA NÍ ZÁVISLÍ

Setkáváme se mnohdy s klienty, kteří si dělají těžkou hlavu z toho, co si o nich myslí jejich rodina, přátelé, známí, zkrátka jejich okolí. Strachují se, že nejsou dostatečně šikovní, dostatečně štíhlí, dostatečně dobří. Bojí se, že nebudou přijati takoví, jací jsou. Lační po pochvalách a ujišťování. Ve zdravé míře je touha po uznání naprosto pochopitelná a zcela normální. Jakmile se na ni staneme závislí, nepřinese nám vůbec nic dobrého. 

  • Nepřemýšlejte nad tím, co si o vás ostatní myslí. Opravdu to nepotřebujete vědět.

  • Nemusíte se líbit, nebo vyhovět každému.

  • Poslouchejte své vlastní já a dbejte o pevné zdraví.

ZA ÚSPĚCHY ZASLOUŽENÁ ODMĚNA

Redukce hmotnosti je životní změna, která si žádá určitou dávku výdrže a úsilí. Je to běh na dlouhou trať. Jak ale statečně vydržet slabší dny, kdy vás všichni štvou, nic se vám nedaří, a nejraději byste sáhli po své oblíbené čokoládě? Připomínejte si svoji počáteční motivaci, proč jste začali hubnout, vyhledávejte inspiraci a po každém menším úspěchu si dopřejte něco, co vám vykouzlí úsměv na tváři. Může to být zážitek, nový kousek oblečení, oblíbený časopis .. jen na nezdravé jídlo byste měli zapomenout. Malá odměna vás bude držet nad vodou v průběhu celého hubnutí a motivovat ke shození zbývajících nadbytečných kilogramů.  

Tenhle článek stojí za sdílení!

Podpora

Potřebujete poradit?

Obraťte se na naše zákaznické oddělení. Jsme vám k dispozici.

Prodejní místa

KetoDiet produkty si můžete zakoupit i u vybraných partnerů.

Mapa prodejen

Mějte přehled

Přihlaste se k našemu newsletteru a o všem budete vědět jako první.

Odesláním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů