Black Friday slevy až 50 %
Do každého balíčku přidáme překvapení.
Do každého balíčku přidáme překvapení.
Jídlo nad vámi zvítězilo a vy jste pravděpodobně vypadli z ketózy? Jak pokračovat, aby celé dosavadní snažení nepřišlo vniveč? Prozradíme v článku.
Za to, že během proteinové diety hubneme, vděčíme kalorickému deficitu a ketóze. Nelekejte se odborného názvu, vysvětlíme ji jednoduše. Když v jídelníčku výrazně omezíme sacharidy, tělo si hledá jiný zdroj energie. Nachází ho v nadbytečných tucích. Začne je spalovat a my přirozeně hubneme.
Předpokladem je právě nízký příjem sacharidů. V prvním kroku doporučujeme max. 50 g denně. Výživová poradkyně Martina Weisserová upozorňuje na to, že „někdo dokonce musí snížit denní příjem sacharidů pod 30 g. Vše závisí i na tom, jak často jsme diety v minulosti drželi, na našem věku, velikosti nadváhy apod.”
Když vše dodržujeme dle pravidel, trvá 3–5 dní, než náš metabolismus vyčerpá zásobní glykogen ze svalů a jater, který je hlavním zdrojem energie pro buňky. Omezení sacharidů se může projevit podobně, jako když každoročně nastupuje sychravé počasí – dočasnou únavou nebo napětím v oblasti hlavy.
„Pak teprve tělo začne jako zdroj energie využívat tukové zásoby, které si začne přetvářet na energii pomocí tzv. ketolátek,” vysvětluje Martina.
V počátcích diety nám mohou pomoci exogenní ketony s chutí dračího ovoce. Podpoří tvorbu ketolátek a usnadní počáteční fázi hubnutí.
Poznáme ji tak, že:
Můžeme se ale také víc potit a pot může mít jiný zápach než obvykle. Můžeme pociťovat sucho v ústech.
Pokud v průběhu diety nějakou dietní chybou zvýšíme přísun sacharidů, může se stát, že z ketózy vypadneme. „Tohle je velmi individuální – někomu metabolismus sem tam nějakou chybku odpustí, jiný musí být velmi striktní,” říká výživová poradkyně.
To, že vypadneme z ketózy, poznáme tak, že:
Jen pozor! Občasné výkyvy hmotnosti nemusí nutně znamenat výpadek z ketózy. Pokud vše dodržujete dle pravidel, nestrachujte se. Někdy je lepší méně se pozorovat. Místo váhy vezměte do ruky krejčovský metr a měřte úbytky centimetrů.
To záleží na tom, jak moc jsme šlápli vedle.
Velmi doporučujeme si v průběhu hubnutí rozmyslet, zda vám to za to stojí.
Přirozeně navažte na dietní plán tam, kde jste přestali. Nezapomínejte ani na dostatek zeleniny a zdravých tuků.
Nic nezkazíte, když návrat do ketózy podpoříte exogenními ketony.
Nejhorší je usoudit, že je celé hubnutí ztracené a že pokračovat nemá smysl. Podle úbytku centimetrů můžete zvážit případné prodloužení diety o pár dní.
Při stresu dochází v těle k různým neurologickým a metabolickým změnám a mění se i naše chování. Tyto změny jsou krátkodobě důležité a umožňují nám vyrovnat se s různými typy zátěže.
Dlouhodobý neboli chronický stres je však škodlivý a hubnutí neprospívá. Naopak, může vést ke zvýšenému ukládání tukových zásob.
Přečtěte si, jak spolu vycházejí stres a hubnutí.
Výživová poradkyně zdůrazňuje, jak je důležité najít si vnitřní rovnováhu. „Je třeba mít nějaký svůj ventil, kterým si vyčistíme hlavu. A je jedno, jestli je to sportovní aktivita, čtení, cestování nebo čas strávený s přáteli. Důležité je umět se zastavit, načerpat energii a radovat se i z maličkostí,” dodává.
Foto: KetoDiet, Depositphotos
Tenhle článek stojí za sdílení!
Naše dietní koučka je v oblasti výživového poradenství jako doma. Zdravý jídelníček je pro ni vášní. Vymýšlí pro vás recepty z kvalitních surovin.
Jako správný copywriter zásobuje náš blog novinkami ze světa proteinové diety, rozhovory o hubnutí a články z oblasti aktivního životního stylu.