Narozeninové slevy až 50 %
Do každé objednávky přihodíme dárek, co vás přitáhne.
Do každé objednávky přihodíme dárek, co vás přitáhne.
Snažíte se zhubnout, ale nedaří se, protože celý den prosedíte? Sedavé zaměstnání hubnutí nenahrává, i v kanceláři však zhubnout jde. Stačí nedělat obvyklé chyby. Které?
Máte dojem, že vaše snaha zhubnout dostává na frak, protože minimálně 8 hodin denně prosedíte v kanceláři nebo na home officu? Může to být jen výmluva. Ukážeme vám, že i práci ze židle můžete osvěžit častějším pohybem, a ještě si u toho v pohodě pohlídat jídelníček.
I v kanceláři můžete být aktivní. Stačí jít pohybu naproti. Začněte hned ráno. Vyrazte do práce pěšky, vystupte o pár zastávek dřív či zaparkujte dál od cíle a zbývající kus cesty dojděte. Otrlejší můžou přiběhnout nebo přijet na kole a pak ještě místo výtahu vystoupat do kanceláře po schodech.
Ranní okysličení ocení nejen vaše fyzička, ale nastartuje se i mozek. Tím však dopolední aktivita nekončí. Co takhle místo telefonování či psaní e-mailů kolegům za nimi zaskočit osobně? Čeká vás příjemnější a efektivnější domluva, a ještě díky ní spálíte kus snídaně.
Na oběd se vydejte pěšky, nebo se přesuňte od pracovního stolu alespoň do kuchyňky či jídelny. Dejte pozor na poobědní „klimbání“. Vezměte si na pomoc chytré hodinky nebo nastavte upomínky, které vás každou hodinu zvednou ze židle. Udělejte pár kroků, protáhněte se, otevřete okno a zvesela pokračujte.
Sedavé zaměstnání dává našemu tělu zabrat. Nejvíc trpí bederní a krční páteř, ale i ramena. Dál vás může potkat syndrom karpálního tunelu či otoky nohou.
„Při nedostatku pohybu se svaly ve jmenovaných oblastech nemají šanci prodlužovat a zase zkracovat,“ vysvětluje fyzioterapeutka chrudimské nemocnice Veronika Málková. „To se může projevit pocitem pnutí, tahu, případně až bolestí, a to nejen v místě problému,“ doplňuje odbornice na pohybový aparát.
Nesprávný sed, kdy nemáte obě nohy opřené o podlahu a celá váha spočívá na kostrči – nesedíte teď náhodou s nohou přes nohu? – vyvíjí extrémní tlak na bederní páteř. Častou příčinou obtíží s páteří je taky nevhodná ergonomie pracovního místa.
Upravte si styl sezení. Vaše páteř, klouby a svaly vám poděkují, a navíc předejdete předčasné únavě. „Sedněte si pro začátek alespoň na 10 minut v každé hodině na gymball, klínek, balanční podložku nebo overball,“ radí fyzioterapeutka. Vypodložte si záda ve spodní části bederní opěrkou – válečkem nebo jen overballem. Pomůcky vám pomůžou zachovat správné držení těla.
„Myslete na to, že i tento zdravější způsob sezení je stále jen sezení. Měňte často polohu nebo zkuste jednoduché činnosti jako procházení dokumentů či telefonování obstarat vestoje,“ uzavírá Veronika Málková.
Máte i vy svůj šuplík nebo skřínku zásob? Výborně. Protože každému se může občas pracovní doba protáhnout nebo kvůli neočekávané schůzce utéct oběd. Zaměřte se však na vhodný, hubnutí přející, obsah.
„Snažte se vynechat jednoduché sacharidy v podobě sušenek, čokolád, bonbonů a přidejte sem bílkoviny a zdravé tuky. Jsou snáz stravitelné a spolehlivě zasytí na delší dobu,“ radí specialistka na výživu Martina Weisserová. Po ruce mějte raději low carb potraviny včetně nakrájené zeleniny, kterou můžete ujídat celý den.
V šuplíku mějte přichystané:
Hubnutí se bez dostatečného pitného režimu neobejde. Tělo je třeba důkladně a pravidelně hydratovat, ale i čistit od škodlivin. To se vám však s pěti šálky kávy, které navíc tělo odvodňují, a žádnou sklenicí vody bohužel nepodaří.
„Už vás nejspíš nepřekvapí, že káva ani černý čaj se do pitného režimu nepočítají. Pijte obyčejnou vodu, kterou si můžete dochutit plátky citronu, okurky, malinami či mátou, nebo střídejte neslazené minerálky,“ vyjmenovává výživová poradkyně. Bez výčitek si můžete vodu ochutit i sirupem bez cukru.
Kolik vody byste měli za den vypít? Je to přibližně 40 ml na 1 kg hmotnosti.
Zapomínáte v průběhu dne pít? Postavte si ráno na stůl džbánek nebo lahev s vodou, které budou do vašeho odchodu prázdné.
Sestavit si jídelníček při sedavém zaměstnání není jen tak. Můžete mít pocit, že když jen sedíte, energie není nutná. Večer vás ale popadne „vlčí hlad“ a chybějící kalorie doženete, a ještě přidáte zbytečné navíc. „Zaměřte se na pravidelnou odlehčenou stravu. Nedejte vašemu tělu šanci si ukládat tukové zásoby na „horší“ časy, které mu dopřáváte právě ve chvíli, kdy jídlo vynecháváte,“ říká Martina Weisserová.
Kolikrát za den jíst? Jezte každé 2 až 3 hodiny klidně menší porce, nebo naopak 3x denně ale poctivou porci potřebných živin. „Jídelníček na hubnutí by měl obsahovat:
vyjmenovává výživová poradkyně. Zařaďte i výživově vydatné luštěniny, např. černou čočku, které vás při správném zpracování nenadmou tak, jak si možná myslíte. Pozor si naopak dejte na příliš tučná, smažená nebo sacharidy přesycená obědová menu.
Nemáte odvahu si jídelníček sestavit sami? Zkuste jeden z našich odborníky sestavených dietních plánů. Díky němu nejen zhubnete, ale vykročíte správným směrem ke zdravému životnímu stylu.
Nehltejte snídani ani oběd nad klávesnicí. Dopřejte si na jídlo klid a vychutnejte si každé sousto, které navíc důkladně rozžvýkejte. Díky vědomému jedení:
Už hubnutí při sedavém zaměstnání nevidíte tak dramaticky? Jakmile si tato jednoduchá pravidla vyzkoušíte, na stávající návyky si ani nevzpomenete. Díky nim budete nejen štíhlejší, ale taky spokojenější.
Foto: Unsplash
Tenhle článek stojí za sdílení!
Pro zdravý jídelníček a pravidelný pohyb má ten správný zápal. Je aktivní nejen v životě, ale i v našem blogu, kde se můžete inspirovat jejími články.