Sleva 25 % na proteinové nápoje KetoDiet

Sleva 25 % na proteinové nápoje

Platí na nezlevněné s kódem: 25DRINKY24D

Vyberte si

Ideální váha – pro každého jiná meta. Jaká je ta vaše?

„Potřebuji rychle zhubnout alespoň 5 kilo.” Taky vám to něco říká? Nebo máte vyšší cíl a chcete se zbavit výraznější nadváhy? Zjistěte, jaká je vaše ideální váha podle výšky.  

Poradíme, jak takové optimální hmotnosti dosáhnout a proč je lepší se s nikým nesrovnávat. Jako každý ideál je totiž i hmotnost dost individuální záležitostí. 

Co se v článku o ideální váze dozvíte: 

“Ideální váha podle výšky a věku”.

Ideální váha podle výšky a věku 

Chcete-li během chvilky vědět, jak je na tom vaše tělo s případnou nadváhou, vyzkoušejte naši BMI kalkulačku. Stačí do ní zadat jednoduché údaje: 

 • pohlaví – poměr výšky a váhy u mužů a žen je jiný 
 • věk 
 • výšku 
 • váhu 

Díky vypočítané hodnotě BMI (neboli body mass indexu) velmi rychle zjistíte, zda je potřeba začít hubnout. Pokud je váš výsledek v rozmezí od 18,5 do 24,9, máte optimální tělesnou hmotnost ve vztahu ke své tělesné výšce.  

S nadváhou jsou spojená zdravotní rizika.

Nadváha a s ní spojená rizika 

Hodnoty indexu BMI od 25 výše naznačují pravděpodobnou nadváhu, případně obezitu. Čím vyššího čísla dosahujete, tím roste pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů, jako jsou například:  

 • diabetes mellitus,
 • kardiovaskulární onemocnění,
 • onemocnění žlučníku, 
 • ischemická choroba srdeční, 
 • vysoký krevní tlak, 
 • dna, 
 • nádorová onemocnění, 
 • artróza nosných kloubů. 
Podváha s sebou přináší zdravotní rizika.

Podváha vám může také nepříjemně „zavařit” 

Podváha odpovídá velmi nízké váze ve vztahu k tělesné výšce. Výsledek měření BMI je nižší než 18,5. Vzniká jako důsledek nedostatečného stavu výživy a nepoměru mezi energetickými a výživovými požadavky organismu. V případě podváhy hrozí zdravotní rizika:  

 • deprese, 
 • nesoustředěnost, 
 • anémie, 
 • nízký tlak, 
 • vypadávání vlasů, 
 • špatná obranyschopnost těla, 
 • u žen nepravidelná menstruace. 

Jakou roli hraje při výpočtu BMI věk? 

Věk je důležitým ukazatelem při výpočtu BMI u dětí a mladistvých do 18 let. Zhodnocení jejich dosavadního tělesného vývoje umožňují speciální percentilové grafy, které pracují také s jejich aktuálním věkem.  

V percentilovém grafu se na vodorovné ose sleduje věk dítěte a na svislé ose hodnota sledovaného parametru (např. hmotnosti). Grafy jsou jiné pro chlapce a dívky. U dětí doporučujeme konzultaci s odborníkem – pediatrem. 

Váha podle věku u dětí aneb jak fungují percentilové grafy  

V takovém grafu najdete bod, který je spojnicí věku dítěte a sledovaného parametru (v tomto případě hmotnosti). Pokud se nachází třeba na místě odpovídajícím 25. percentilu, znamená to, že je hmotnost dítěte vyšší (nebo stejná) než u čtvrtiny (25 %) jeho vrstevníků. 75 % stejně starých dětí je však lehčích.  

Tabulka váhy podle výšky a proč na ni nelze 100% spoléhat 

V následujících tabulkách hmotnosti si můžete orientačně ověřit, zda máte podváhu, ideální váhu nebo nadváhu. 

BMI Typ nadváhy
< 18,5 podváha
18,5–24,9 optimální váha
25,0–29,9 nadváha
30,0 ≤ obezita

 

Zdroj: https://www.who.int/europe/news-room/fact-sheets/item/a-healthy-lifestyle---who-recommendations

Ideální váha při dané výšce – tabulka: 

Způsob výpočtu ideální váhy při dané výšce nelze paušálně uplatnit na každého jedince. Pojďme si to ukázat na příkladu dvou dospělých žen, jejichž tělesná hmotnost i výška jsou shodné. 

Podle tabulkové klasifikace (zdroj: Americký Národní institut zdraví) mají Jana i Marie lehkou nadváhu. Obě dvě by tedy měly dostat doporučení shodit cca 5 kilogramů na svou ideální hmotnost. To ale platí pouze za předpokladu, že nebudeme znát další údaje (konkrétně množství kosterního svalstva, obvod pasu a % tělesného tuku). 

Jana Marie
Tělesná hmotnost: 75 kg
Výška: 168 cm
BMI (hmotnost v kg/výška v m²): 26,5
Množství kosterního svalstva: 33 kg
Obvod pasu: 65 cm
% tuku v těle: 23 %
Tělesná hmotnost: 75 kg
Výška: 168 cm
BMI (hmotnost v kg/výška v m²): 26,5
Množství kosterního svalstva: 25 kg
Obvod pasu: 88 cm
% tuku v těle: 30 %

Pokud tyto informace známe, je zcela patrné, že doporučením se bude řídit pouze Marie, jelikož ta se nachází opravdu v lehké nadváze

Pokud bychom tato data neznali, tak by se doporučením měla řídit i Jana. Přitom její hmotnost je naprosto v pořádku, jelikož nadprůměrné množství kosterního svalstva její tělesné hmotnosti zcela odpovídá. 

Za předpokladu, že nemáme k dispozici kvalitní přístroj, který by nám pomohl změřit kosterní svalovinu % tělesného tuku (např. měření InBody), není nic jednoduššího než vzít do ruky krejčovský metr a změřit si základní obvody těla (pasu, břicha a boků) v centimetrech. Pokud by nám ani tento způsob nevyhovoval, výborným pomocníkem je pásek u kalhot. Ten se na rozdíl od domácí váhy mýlí málokdy.  

Je třeba si říct, že tělesnou hmotnost určují i další faktory než jen výše zmíněné. Například u žen se hmotnost zvyšuje v období menstruace, během které tělo zadržuje zvýšené množství vody a hmotnost může být klidně až o 3 kg vyšší než běžně. Stejně tak způsobí zadržování vody v těle nadměrné množství soli ve stravě. Je tedy třeba počítat i s tímto a zbytečně se z čísla na váze nestresovat. 

Poměr výšky a váhy pro zjištění ideální váhy nestačí. Zaměřte se na typ postavy.

Poměr výšky a váhy nestačí. Zaměřte se na typ postavy

Někdy děláte vše, co je ve vašich silách, a číslo na váze přesto neklesá. Úspěšnost hubnutí dokáže posoudit bioimpedanční váha (např. InBody nebo Tanita), a to s odstupem minimálně 14 dní po zahájení diety. Ta ale nebývá běžnou výbavou domácnosti.

Proto pokud si chcete být jisti, že jste na správné cestě, měřte si obvody (pasu, břicha a boků). Podle výživové poradkyně Martiny Weisserové jsou úbytky v centimetrech mnohem důležitější než číslo na váze.

Poměr pasu a boků neboli WHR

WHR (waist–hip ratio, česky poměr mezi obvodem pasu a obvodem boků) slouží k určení břišní obezity. Při zjišťování ideální váhy podle typu postavy je tato hodnota mnohem prokazatelnější než samotný body mass index.

Při zadávání údajů do BMI kalkulačky proto doporučujeme vyplnit také obvod pasu a boků. Jsme tak schopni blíže určit typ vaší postavy, zjistit, kde se vám v těle nejvíce ukládá tělesný tuk, a zacílit doporučení pro redukci hmotnosti.

TIP! Sepsali jsme pro vás rady, jak se zaměřit na hubnutí břicha nebo jak zhubnout boky

Procento tělesného tuku 

Každé tělo ke svému fungování potřebuje určité procento tělesného tuku. Je důležitý pro správnou činnost nervové soustavy, tvorbu hormonů, udržuje tělesnou teplotu a je významným zdrojem energie. 

Optimální procento tuku v těle: 

Doporučené procentuální zastoupení tělesného tuku u mužů a žen v závislosti na věku: 

Věk < 30  30–50  > 50 
Ženy  14–21 %  15–23 %  16–25 % 
Muži  9–15 %  11–17 %  12–19 % 

 

Chcete-li znát procentuální poměr tukůpodíl svalů ve svém těle, objednejte se do některého z našich KetoDiet center. Jedná se o certifikovaná konzultační centra, kde s vámi výživoví poradci proberou vše individuálně a v případě potřeby doporučí vhodný dietní plán.

4 tipy, se kterými dosáhnete optimální váhy 

Zjistili jste z výpočtu BMI, že potřebujete zhubnout? Poradíme vám, co udělat proto, abyste dosáhli své ideální váhy k výšce a cítili se dobře. 

Základem redukce hmotnosti je vytvořit si kalorický deficit.

1. Redukční jídelníček 

Základem hubnutí je tzv. kalorický deficit. V překladu jde o to, že potřebujete přijmout méně energie, než vydáte. Aby se jednalo o zdravou dlouhodobě udržitelnou redukci hmotnosti, musíte tělu dopřát: 

 • Bílkoviny: Zasytí vás a zároveň ochrání svalovou hmotu. Nechcete přece ztrácet svaly, ale nadbytečné tuky. Při dostatečném příjmu kvalitních bílkovin byste neměli mít pocit hladu. 
 • Tuky: Zastávají v těle nepostradatelné funkce – umožňují vstřebávání vitamínů, zdravé tuky přispívají ke správné činnosti nervové soustavy. 
 • Sacharidy: Jsou pro nás důležité především z hlediska energie. V redukčním jídelníčku byste jich ale měli přijímat snížené množství. Důležité je omezit především jednoduché sacharidy (sladkosti, bílý cukr atd.).  
  • Např. v průběhu keto diety doporučujeme v prvních fázích přijmout do 50 g sacharidů za den. Při low carb dietě doporučujeme držet se rozmezí od 50 do 150 g denně. Co byste měli výrazně omezit, jsou rychlé cukry

Vzájemný poměr těchto makroživin v jídelníčku je individuální záležitostí. V potaz byste měli vzít především svůj životní styl (sedavé zaměstnání, stres apod.) a ruku v ruce s ním pak nastavit celkový energetický příjem.

Proteinová jídla a nápoje KetoDiet mohou být skvělým startovacím bodem pro změnu stravovacích návyků. Výhodou dietního plánu je, že nemusíte přemýšlet nad složením jídelníčku, počítat kalorie ani trávit hodiny vařením.  

Nejlepší je kombinovat kardiovaskulární aktivitu se silovým tréninkem.

2. Pravidelný pohyb 

Nejlepší je kombinovat kardiovaskulární aktivitu (běh, kolo, plavání, chůze) a silový trénink (posilování s vlastní vahou, jóga). Zvolte si takový pohyb, který vás bude především bavit, a věnujte se mu alespoň 3× týdně. Pokud se rozhodnete shodit nadbytečná kila s proteinovou dietou, inspirujte se článkem jak sportovat v průběhu hubnutí

Nepravidelný a nekvalitní spánek může být příčinou obezity.

3. Kvalitní spánek 

Pravidelný a kvalitní spánek by měl tělu zajistit dostatečnou regeneraci a hormonální rovnováhu. Výživový poradce Jiří Skála tvrdí, že „pokud spí člověk dlouhodobě méně než 6 hodin denně (chronická spánková deprivace), nese to s sebou velkou řadu zdravotních komplikací, jako jsou obezita, cukrovka, zvýšený krevní tlak, metabolický syndrom, kardiovaskulární onemocnění, úzkosti, deprese aj.” 

Stresový hormon může hubnutí hodně zkomplikovat.

4. Psychická pohoda  

Tohle se snáze vysloví, než provede. Věřte ale, že právě tento faktor patří vedle pravidelného pohybu, spánku a stravy mezi hlavní podmínky úspěšného hubnutí. Při dlouhodobém a chronickém stresu se do těla vyplavuje kortizol, tzv. stresový hormon, který může hubnutí hodně zkomplikovat.  

Dbejte proto na svou duševní hygienu a pečujte o sebe i v tomto směru. Přispět k tomu může zdravý životní styl – vyvážený jídelníček i pravidelná procházka, díky které se vám bude večer lépe usínat. A celý kruh se tím krásně uzavírá. 

Zaměřte se na zdravý jídelníček, dostatečnou pohybovou aktivitu a z čísla na váze se nestresujte!  

Načerpejte inspiraci pro své hubnutí ve skupině Moje KetoDiet.

Potřebujete zhubnout, ale nemáte motivaci? 

Přidejte se k facebookové skupině Moje KetoDiet. Uvidíte spoustu skvělých hubnoucích proměn, své úspěchy i zaškobrtnutí můžete sdílet s lidmi, kteří s KetoDiet také hubnou. Načerpáte inspiraci do kuchyně a dozvíte se spoustu zajímavostí nejen o hubnutí. 

Výživové poradkyně Kristýna a Pavlína jsou k dispozici všem klientům, kteří hubnou s proteinovou dietou KetoDiet.

Výživová poradna  

Nezdají se vám výsledky BMI kalkulačky? Chcete zhubnout, ale nevíte, jestli je keto dieta pro vás tím správným řešením? Spojte se s naší výživovou poradnou.  

Kristýna a Pavlína s vámi vše individuálně proberou a společně se domluvíte, jak a pokud vůbec začít hubnout s KetoDiet. Nebojte se, poradna je pro vás k dispozici zcela zdarma každý všední den od 8 do 16 hod. 

+420 234 726 926
poradna@ketodiet.cz
Online chat v pravém dolním rohu webové stránky